Propozycje kulturalne – 19.06.2018

19.06.2018

W Tarnowie otwarto wystawę „Portrety Mistrzów” przygotowaną przez uczniów 3 klasy technikum fotograficznego ZSOiT im. J. Szczepanika w Tarnowie.

Prezentowane prace są fotograficzną interpretacją dzieł znanych mistrzów pędzla: Gustawa Klimta, Vincenta van Gogha, Jana Vermeera van Delfta, Zdzisława Beksińskiego i innych a zarazem próbą wyjścia poza fotograficzne schematy poprzez zastosowanie nowatorskiej formy replik obrazów stworzoną przez młodych artystów.
Wystawę można oglądać do końca czerwca na Antresoli Wschodniej dworca PKP w Tarnowie.

W czwartek, 21 czerwca przyjaciele i rodzina będą wspominać Marię Witkowską. Spotkanie organizuje Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie. Odbędzie się ono o 18.00 w sali klubowej KIK, Rynek 24 w Tarnowie. W programie Msza św. pod przewodnictwem ks. Michała Drożdża, UP JPII, film o życiu i pracy śp. Marii Witkowskiej i wspomnienia. Maria Witkowska (6.XI.1928-1.IV.2018) była członkiem honorowym Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Współtworzyła i do końca swoich dni pracowała w Firmie Bruk-Bet w Niecieczy. Prowadziła szeroką działalność kulturalno-oświatową, organizując i inicjując imprezy m.in. z okazji świąt państwowych. Organizowała obozy dla młodzieży integrujące młodych ludzi z Polski, Ukrainy i Białorusi. Za swoją działalność społeczną, patriotyczną, kulturalną, dobroczynną została uhonorowana wielu odznaczeniami, m.in. srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także Honorowym Obywatelem Gminy Żabno.

Szukanie kwiatu paproci, gotowanie na wielkiej patelni, pieczenie chleba, liczne degustacje oraz dużo muzyki i niespodzianki dla najmłodszych. To i wiele więcej czeka na uczestników imprezy kulturalnej Ludzie Lasu. Już warto zarezerwować czas i 24 czerwca wybrać się do Ryglic. Jedną z atrakcji będzie również wioska indiańska. Impreza pod nazwą Ludzie Lasu odbędzie się na ryglickim Rynku 24 czerwca, początek o 14.00. Wydarzenie, któremu patronuje radio RDN Małopolska, zakończy o 18.30 koncert zespołu Cała Góra Barwinków.

W tym tygodniu odbędzie się Święto Miasta Tarnowa. Początek już 21 czerwca. W programie koncerty, Gala Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury, Jarmark Galicyjski, wystawy, Tarnów FIFA CUP, salon poezji, impreza przedszkolaków, pikniki, gra terenowa.

Od 22 – 23 czerwca na tarnowski Rynku zaplanowano plenerowe koncerty w ramach ZDEARZEŃ. Podczas piątkowego koncertu ze sceny zabrzmi muzyka legendy gitary – Carlosa Santany w wykonaniu zespołu Leszka Cichońskiego z udziałem Jose Torresa. W drugiej części wystąpi Kasia Kowalska, która w tym roku obchodzi jubileusz 25 lat działalności artystycznej.

Wyjątkowa wystawa makiet i modeli kolejowych w ramach Święta Miasta Tarnowa, będzie prezentowana w Sali Lustrzanej w Tarnowie w dniach 22-23 czerwca w godz. 10.00-19.00. Wstęp wolny.
Makieta prezentować będzie pociągi i lokomotywy III i IV epoki PKP czyli od parowozów do elektrowozów z wagonami oraz infrastrukturę kolejową. W programie pokazy sterowania pociągami, oraz krótkie prelekcje objaśniające budowę i zasady działania miniaturowych kolei.

Czterdziestu sześciu pianistów z czternastu krajów będzie gościć w Tarnowie w ramach I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Józefa Władysława Krogulskiego. Dyrektorem artystycznym i inicjatorem konkursu jest pochodzący z Tarnowa Krystian Tkaczewski, wirtuoz fortepianu, laureat wielu konkursów pianistycznych. Konkurs rozpocznie się 24 czerwca recitalem fortepianowym Oxany Yablonowskiej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a przesłuchania konkursowe będą się odbywać w tarnowskim teatrze od 26 do 28 czerwca. Młodzi pianiści zmierzą się w czterech kategoriach: „Mistrzowie fortepianu” ( „Młode Talenty” „Młodzi Wirtuozi” (do 17 lat) i „Młodzi Artyści” (do 20 lat). Koncertu laureatów będzie można posłuchać 29 czerwca, również w teatrze.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN