Propozycje kulturalne – 20.08.2018

20.08.2018

Zawody, turnieje, konkursy, degustacje i duża dawka dobrej muzyki.
Tak wyglądają obchody IX Dni Gminy Borzęcin.
To 11 dni atrakcji dla całych rodzin, a wielki finał już w najbliższy weekend.

Na borzęcińskiej scenie wystąpią: Latające Talerze, Red Lips, C-Bool, Lachersi oraz Piersi.

Obchody Dni Gminy Borzęcin zakończą się w weekend dwudniową imprezą plenerową Grajmy Swoje z RDN Małopolska i XIV Borzęckim Świętem Grzyba.

*****

Stradivarius zabrzmi w Kąśnej!

Instrument zbudowany w 1685 roku przez legendarnego lutnika Antonio Stradivariego pojawi się wraz z Maestro Januszem Wawrowskim w finale Festiwalu Bravo Maestro 25 sierpnia w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
To pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius. Drogocenny instrument jest przechowywany w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie, a Wawrowski może na nim grać dzięki decyzji mecenasa sztuki, który – pragnąć pozostać anonimowy – zdecydował się na zakup instrumentu również po to, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro rozpocznie się już w czwartek (23 sierpnia) wersją koncertową opery Carmen.

Mówi Łukasz Gaj, dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

-Wybraliśmy “Carmen” jako jedną z najpopularniejszych oper w wykonaniu solistów, którzy wykonują dane partie w najlepszych teatrach operowych nie tylko Polski, ale i Europy, począwszy od Teatru Wielkiego w Polsce, Opery Narodowej poprzez Operę Krakowską, Operę Wrocławską, teatr w Dreźnie, w Lipsku. To są artyści, którzy na co dzień występują właśnie w tych teatrach i w Kąśnej Dolnej zaprezentują się właśnie w “Carmen”.

W drugim dniu koncertowym 24 sierpnia na melomanów czeka z kolei mistrzowski recital fortepianowy Szymona Nehringa – jedynego polskiego finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Finał wydarzenia to tradycyjnie Maraton Muzyczny. W roku jubileuszu odzyskania niepodległości , odbędzie się w wyjątkowej odsłonie i właśnie przy dźwiękach wspomnianego Stradivariusa.

**********************

Film Davida Blaira ‘303. Bitwa o Anglię’ już w kinach. Przedstawia historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.

 

-Przede wszystkim film opowiada o niezwykłej historii, o niezwykłych ludziach, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi za swój kraj i myślę, że ten film będzie inspiracją, żeby zgłębiać wiedzę przede wszystkim o tych, którzy walczyli wtedy – mówi grający w filmie Marcin Dorociński.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN