Propozycje kulturalne – 20.09.2018

20.09.2018

Będzie okazja do poznania historii – zbliża się Dzień Hetmański w Tarnowie. Pod halą sportową już w najbliższą sobotę, 22 września, o godzinie 9.00 odbędzie się turniej łuczniczy ‘O buławę hetmańską’. W tym samym czasie w II LO trwać będzie debata oksfordzka o autorytecie postaci hetmana Jana Tarnowskiego.

Główne obchody rozpocznie Msza św. w katedrze o godzinie 12.00. Po zakończeniu korowód przejdzie do II Liceum Ogólnokształcącego na odsłonięcie popiersia hetmana.

O godzinie 15.00 u zbiegu ulic Mickiewicza i Starodąbrowskiej zostanie odsłonięty także mural ‘Jan Tarnowski – Kasztelan Krakowski. Hetman Wielki Koronny’.

– Po wszystkim zapraszamy na historyczną zabawę na parkingu przed halą TOSIR – mówi Ryszard Żądło, Wiceprzewodniczący rady osiedla Starówka.

Dzień Hetmański już w sobotę, 22 września.

 

Będzie koncert i spotkanie z misjonarzem. W niedzielę, 23 września o godzinie 17.00 w kościele w Zalasowej odbędzie się Koncert Misyjny.
Podczas tego wydarzenia zbierane będą ofiary, które zostaną przeznaczone na działalność misyjną ks. Adama Janusia – salwatorianina, pochodzącego z Zalasowej, a obecnie pracującego na Filipinach.
Misjonarz w trakcie koncertu opowie o swojej pracy. Można będzie posłuchać występu m. in. zespołu dziecięcego FILI DEI, parafialnej scholi młodzieżowej oraz zespołu ICHTIS.

 

Aktorki – Anna Radwan i Marianna Zydek będą gośćmi Łukasza Maciejewskiego. Spotkanie 23 września o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Centrum Sztuki Mościce. Wydarzenie związane jest z filmem Filipa Bajona ‘Kamerdyner’, który 21 września wchodzi do kin. W rolach głównych występują m.in. Anna Radwan, aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz debiutantka – Marianna Zydek.

 

Zegar jodowy, wulkan chemiczny, tęczowa kapusta, płonący lód i znikający styropian to tylko niektóre z doświadczeń i pokazów zaplanowanych na Małopolską Noc Naukowców w Tarnowie.

W wydarzeniu tradycyjnie biorą udział szkoły średnie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, szpital św. Łukasza oraz radio RDN Małopolska.

Tarnowska Szkoła Szczepanika razem z Fundacją Szczepanika przygotowuje również nietypowy happening -zapowiada Sławomir Sus, prezes Fundacji Jana Szczepanika.

Przygotowania do wydarzenia trwają także w radiu RDN.

A Małopolska Noc Naukowców w Tarnowie już 28 września w piątek, w godzinach wieczornych.

 

Będzie można nie tylko obejrzeć zabytkowe sikawki strażackie ale i podziwiać regionalne zawody z ich udziałem. Wydarzenie już w niedzielę, 23 września w Lubczy przed remizą OSP.
O 12.00 przejazd zabytkowych sikawek strażackich, potem zawody oraz występy zespołów ludowych z terenu gminy Ryglice.
Poza tym atrakcje dla dzieci, m.in. dmuchane zjeżdżalnie czy kursy druku piórem 3D.
Będzie również mała gastronomia.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Pater
play
Słowo za słowo (NS) - Bernard Stawiarski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN