
Propozycje kulturalne – 25.09.2018
Film dokumentalny Krzysztofa Borowca – ‘Mościcka scena muzyczna 1957 – 75” będzie można zobaczyć już w najbliższy czwartek, 27 września o 18.00 w Tarnowie – Mościcach.
Prapremiera odbędzie się podczas w Dni Mościc.
– Ten przekrój czasowy filmu jest potraktowany w sposób umowny – mówi autor filmu, nasz kolega redakcyjny, Krzysztof Borowiec.
Podczas wydarzenia pod nazwą: ‘Jak bawiły się Mościcie” wystąpi również zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny. Będzie również czas na wspomnienia.
To wszystko w Cristal Park – Dworze Modrzewiowym w Mościcach przy ul. Traugutta 5.
Wystawa malarstwa Karoliny Fydy i Karoliny Koreckiej odbędzie się wieczorem o 18.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni.
Autorki wystawy, rodowite Krakowianki, są studentkami malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Karolina Fyda inspiracji do swoich obrazów szuka w kolorze oraz idei ulotności.
Karolina Korecka w swojej twórczości inspiruje się oniryzmem i melancholią.
Wystawa będzie prezentowana do 24 października w sali klubu bocheńskiej biblioteki przy ul. A. Mickiewicza 5.
‘Fundament wolności – prymas Stefan Wyszyński i jego chrześcijańska nauka o narodzie’ – to temat wykładu w Katolickim Stowarzyszeniu ‘Civitas Christiana’ w Bochni.
Spotkanie poprowadzi ks. Marek Mierzyński, a odbędzie się ono w środę, 26 września, w siedzibie stowarzyszenia.
Początek o godz. 13.00. Wstęp jest wolny.
Spotkanie z Witoldem Banachem, autorem książki ‘Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu” odbędzie się w czwartek, 27 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Krakowskiej 4 w Tarnowie. Początek spotkania o godz. 18 – poprowadzi je Marta Półtorak.
Radziwiłłowie, to opisywany w sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych, ród, który ‘trząsł” Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych.
To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a rozmowa księcia z Hermannem Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał z kolei o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.
Judo, język angielski czy ceramika – to najbardziej oblegane pracownie w Pałacu Młodzieży.
Na zajęcia zakończyła się już rekrutacja, ale wciąż zostały pojedyncze miejsca dla spóźnialskich, przypomina Jerzy Kosiba, dyrektor Pałacu Młodzieży. Zapisy odbędą się na przełomie września i października.
Aktualnie do Pałacu Młodzieży zapisanych jest blisko 2 tysiące osób.