Propozycje kulturalne – 26.09.2018

26.09.2018

Tarnowianie uczczą żydowskie Święto Szałasów. Już 30 września na Placu Starej Synagogi wszyscy przybyli goście będą mogli nie tylko posmakować żydowskich potraw, ale także posłuchać modlitw czy śpiewów oraz przede wszystkim zobaczyć jak wyglądają tradycyjne szałasy.

Program uroczystości zaprezentowano właśnie publicznie w Tarnowie.

Zaprasza Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Sukkot, czyli Święto Szałasów upamiętnia mieszkanie w szałasach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu.

Ortodoksyjni Żydzi przez cały tydzień mieszkają poza domem, w szałasach, pod gołym niebem.

Tarnowskie obchody w niedzielę, 30 września od 11.00 – 15.00.

 

Rusza Akademia Architektury – cykl spotkań dla młodzieży, które mają uwrażliwić młodych na zagadnienia z zakresu urbanistyki, architektury i wzornictwa. Zajęcia zarówno dla tarnowian, jak i osób spoza miasta odbywać się w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, poleca dyrektor placówki Ewa Łączyńska – Widz.

Akademię Architektury poprowadzi Sonia Łysek i Bartłomiej Pochopień, którzy są absolwentami Wydziałów Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej i Krakowskiej oraz praktykującymi projektantami.

Pierwsze zajęcia 2 października o 17.00 będą bezpłatne. Następne płatne w każdy wtorek od października do czerwca w BWA w Tarnowie przy ul. Słowackiego 1.
Zapisy oraz więcej informacji: edukacja@bwa.tarnow.pl.

 

Wystawa, koncert, spotkania dla dzieci – to wszystko odbędzie się w Brzesku w ramach ‘Miesiąca Papieskiego”. Organizuje go tamtejsza Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Cykl imprez będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Już 3 października o 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa ‘Madonny Polskie” autorstwa Franciszka Kafla – artysty pochodzącego z okolic Czchowa.

Podczas ‘Miesiąca Papieskiego” odbędą się też spotkania autorskie dla dzieci z Joanną Krzyżanek – autorką książek o Janie Pawle II, koncert religijno – patriotyczny ‘W hołdzie Ojcu Św. Janowi Pawłowi II” w wykonaniu Chóru Sanktuaryjnego ze Szczepanowa i Orkiestry Dętej z Okulic oraz lekcje biblioteczne dla dzieci.

 

Wystawę fotograficzną ‘Nepal” Łukasza Olszewskiego można oglądać w Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Ekspozycja powstała na potrzeby akcji charytatywnej, z której dochód przeznaczony został dla dzieci poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Katmandu.

Zginęło wtedy prawie 10 tysięcy osób, a setki tysięcy straciło domy i dorobek życia.

Fotograf i podróżnik zarejestrował na zdjęciach świat dokładnie rok przed kataklizmem oraz w miejscu gdzie doszło do tej tragedii.

Wystawa zawiera 32 fotografie. To nie tylko portrety, lecz także zdjęcia prezentujące krajobraz i architekturę. Wstęp jest wolny, a wystawę można oglądać jeszcze tylko do końca września.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN