Propozycje kulturalne – 28.02.2018

28.02.2018

​​Jutro – 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji zaplanowano sporo uroczystości.

W Tarnowie obchody rozpoczną się w samo południe. W Bazylice Katedralnej odbędzie się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, później uroczystości przy pomniku Ofiar Stalinizmu.

Z kolei w Tuchowie odbędzie się koncert Pieśni w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Wśród wykonawców są o. Tomasz Jarosz i Eligiusz Skoczylas. W programie utwory Chopina i Moniuszki, ale też księdza Wojciecha Kałamarza. Koncert rozpocznie się w czwartek o godzinie 19.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie.

Uroczystości też w Dąbrowie Tarnowskiej. Tam uroczysta Msza święta jutro o godzinie 18.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. Następnie apel pamięci pod pomnikiem w Parku Miejskim.

Z kolei w Ciężkowicach już wczoraj rozpoczął się Tydzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś zajęcia z pracownikami krakowskiego oddziału IPN w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Jutro akcja krwiodawstwa Krew za krew – to od 8.30 do 13.30 również w wymienionej szkole. A w niedzielę pierwszy Bieg Pamięci Niezłomni-Niezwyciężeni pamięci Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka. Bieg rusza w samo południe.

Na sportowo pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczci też Zakliczyn. Tam Bieg Tropem Wilczym. Bieg imienia kpt Jana Dubaniowskiego Salwy o długości ponad 11 kilometrów ruszy z Rudy Kameralnej do Zakliczyna. Z kolei bieg na symbolicznym dystansie 1963 metrów odbędzie się w Zakliczynie. Biuro zawodów czynne w niedzielę od godziny 10.00.

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w najbliższą sobotę. W Koszycach Wielkich hołd żołnierzom ma oddać między innymi wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło. W programie między innymi wykład historyczny Filipa Musiała, dyrektora krakowskiego oddziału IPN oraz koncert galowy pod tytułem Muzycznie Szlakiem Niepodległości Polski. Początek w sobotę w hali widowiskowo-sportowej o godzinie 17.00.

W sobotę też obchody w Szerzynach. Tam w Urzędzie Gminy w samo południe otwarcie sesji naukowej. Wykłady wygłoszą ks. Józef Marecki i o. Zdzisław Gogola z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ale też historyk Piotr Bunar. Popołudniu, od godziny 14.00, uroczystości oficjalne na skwerze przy Kościelisku w Szerzynach.

Jutro też 63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Bochni. Tam odbędzie się etap powiatowy w którym weźmie udział młodzież ponadgimnazjalna i dorośli. Będzie można wysłuchać poezji , prozy, będzie teatr jednego aktora czy poezja śpiewana. Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Bochni, wstęp wolny.

Wieczorem natomiast warto wybrać się do Dąbrowy Tarnowskiej, tam spektakl Ciotka Teatru Rozmaitości. Powstał na podstawie specjalnie napisanej dla zespołu sztuki mieleckiego pisarza Włodzimierza Kłaczyńskiego. Akcja przedstawienia toczy się na wsi w czasach głębokiego PRL. Miejscowa rodzina wynajmuje stary dom letnikom z dzieckiem, co będzie powodem wielu zaskakujących wydarzeń. Spektakl jutro o godzinie 19.00 w Domu Kultury i Kinie Kosmos.

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN