Propozycje kulturalne – 28.05.2018

28.05.2018

Ciało Pedagogiczne” to wystawa wykładowców Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie. Można ją oglądać w Galerii BWA na Dworcu PKP w Tarnowie. – Jubileusz dwudziestu lat istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie to również jubileusz pięciu lat funkcjonowania Instytutu Sztuki. Najmniejszego spośród Instytutów tej pierwszej wyższej szkoły zawodowej w kraju. Jednak w sztuce, skala najczęściej nie determinuje sukcesu, bowiem łatwo przegrywa z priorytetem jakości – mówi dr Bartłomiej Bałut, dyrektor Instytutu Sztuki. Wystawa będzie czynna do 10 czerwca. Tymczasem do 2 czerwca w Tarnowskim Centrum Kultury można zwiedzać wystawę “Na wylocie”, na której prezentowane są najlepsze dyplomy studentów Instytutu.

W Galerii Niebieskiej w Tarnowie można oglądać wystawę prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów ZSP „Śpiącym w kotlinie”. Ekspozycja dedykowana jest żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej. Wystawa jest dostępna do zwiedzania do 30 maja.

We wtorek, 29 maja o godzinie 18:00 w klubie Inteligencji Katolickiej przy Rynku 24 w Tarnowie odbędzie się drugi już wieczór z premierami kilku filmów krótkometrażowych o bohaterach pierwszych chwil niepodległości w roku 1918 roku, które przygotowywane są w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”.Wstęp jest wolny.

W środę, 30 maja – dzień otwarty Centrum Sztuki Mościce. Będzie można wziąć udział w warsztatach, prelekcji o modzie, a także zobaczyć spektakl stworzony przez osoby niesłyszące. Osoby odwiedzające tego dnia CSM będą mogły zobaczyć, jak postępuje remont sali widowiskowej oraz porozmawiać z dyrekcją i pracownikami CSM o tym, co się dzieje i co może się dziać w Mościcach. Szczegółowy program znajdziecie w internecie.

W dniach 1-3 czerwca w Zalipiu odbędzie się 55. Edycja Konkursu “Malowana Chata”. Japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi, jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie. Rozpisują się o niej pisma turystyczne na całym świecie. Choć to nie na głównym szlaku, zajeżdżają tu rocznie setki autokarów. Malowane zalipiańskie domy corocznie fotografuje blisko 19 000 turystów z Polski i najodleglejszych miejsc Globu. Najwięcej z krajów niemiecko – francuskojęzycznych, także z Izraela i drugiej półkuli. Cudzoziemcy stanowią 1/3 tej wielkiej rzeszy odwiedzających Zalipie. Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że niemal każdy budynek – dom, kościół, sklep – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, chcąc podtrzymać tradycję, organizuje rokrocznie konkurs “Malowana Chata”, w którym udział biorą uczestnicy z całego regionu, a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze. Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Przewidywana liczba odwiedzających zmagania, to około 3000 osób.

Trwa nabór kandydatów na wolne miejsca na zajęcia w tarnowskim Pałacu Młodzieży w nowym roku szkolnym. Rekrutacja potrwa do 15 czerwca, a wnioski składać można w sekretariacie Pałacu Młodzieży od poniedziałku do piątku w godz. 8-19. Weryfikacja złożonych wniosków nastąpi w dniach 20-28 czerwca, listy przyjętych oraz nieprzyjętych kandydatów ogłoszone zostaną natomiast w poniedziałek 2 lipca.

Posłuchaj:
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Zbigniew Pietruszka
play
Słowo za słowo (M) - Robert Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN