Propozycje kulturalne – 3.10.2018

03.10.2018

Współczesne grafiki Jacka Machowskiego i Pawła Bińczyckiego ‘Mono no aware”, można obejrzeć w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. – Na wystawie prezentowane są także XIX-wieczne drzeworyty japońskie z cyklu ’36 widoków na górę Fudżi”- zaprasza Ewa Łączyńska – Widz, dyrektor placówki.

Wystawa, na którą wstęp jest wolny, będzie prezentowana do 7 października. W tym dniu będą również warsztaty dla dzieci z artystami. Natomiast o 15.00 sami autorzy grafik będą oprowadzać po swojej ekspozycji.

Tymczasem, w ramach wystawy, w środę, 3 października będzie wykład poświęcony kulturze japońskiej. – Gościem BWA będzie Katarzyna Nowak – zastępca dyrektora Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie – poleca Ewa Łączyńska – Widz.

Wykład ‘Nihon no kokoro, czyli kilka słów o japońskiej kulturze i sztuce” 3 października o 17.00 w BWA, przy Słowackiego 1 w Tarnowie.

Wykład towarzyszy wystawie grafik Jacka Machowskiego i Pawła Bińczyckiego ‘Mono no aware”, na której prezentowane są także XIX-wieczne drzeworyty japońskie Katsushiki Hokusai’a z cyklu ’36 widoków na górę Fudżi”, będących dla autorów wystawy niedoścignionym wzorem, punktem odniesienia i źródłem inspiracji.

 

Czytelnia przy ul. Krakowskiej 4 już zaprasza przechodniów na świeżą prasę przy kawie. Nowe pomieszczenie, oprócz miejsca do czytania, tworzy także przestrzeń relaksu, są tam stoliki, sofa i wygodne fotele.

– Czytelnia została przeniesiona z drugiego piętra na parter, by ułatwić dostęp wszystkim mieszkańcom – mówi Ewa Stańczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie

W czytelni znajdziemy różnorodną prasę. M.in. najnowsze dzienniki, tygodniki, a także czasopisma, czy poradniki. Jak dodaje dyrektor biblioteki, oferta będzie sukcesywnie powiększana.
Z czytelni może korzystać każdy, nawet osoby nie posiadające karty bibliotecznej.

 

Krytyk filmowy Łukasz Maciejewski nagrodzony Złotym ArtKciukiem dla Osobowości Roku 2018.

Wyróżnienie jest przyznawane podczas Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd ‘wybitnym osobistościom polskiego życia kulturalno-artystyczno-społecznego za nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki oraz za globalne oddziaływanie na społeczeństwo’.

Dodajmy, że wśród laureatów Złotych artKciuków są m.in. Anna Dymna, Krystyna Janda, Marek Niedźwiecki.

Łukasz Maciejewski jest również laureatem nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najlepsza filmowa książka roku za pozycję ‘Aktorki. Odkrycia’.

 

Wystawa, koncert, spotkania dla dzieci – to wszystko odbędzie się w Brzesku w ramach ‘Miesiąca Papieskiego”. Organizuje go tamtejsza Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Cykl imprez będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Już dziś o 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa ‘Madonny Polskie” autorstwa Franciszka Kafla – artysty pochodzącego z okolic Czchowa.

Wystawa prezentuje Madonny z polskich sanktuariów. Dopełnieniem wizerunków są teksty modlitewne Jana Pawła II.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN