Propozycje kulturalne – 6.11.2018

06.11.2018
Do 11 listopada potrwa w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. W tym roku ma wyjątkowy charakter, bo nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program wydarzenia wypełniają koncerty, lekcje, patriotyczne oraz wystawa.
Dzieci i młodzież do 9 listopada mogą skorzystać z bezpłatnych lekcji patriotycznych w formie spektaklu zatytułowanego “Herosi Niepodległej”. Wstęp jest wolny.
11 listopada w Sali Koncertowej Stodoła odbędzie się koncert finałowy – Viva Polonia! Viva Paderewski!. Zabrzmi „Manru” – opera Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej.
To historyczne wydarzenie w historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Mistrza i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawi się na deskach kąśnieńskiej sceny w jedynej zachowanej w świecie posiadłości Wirtuoza.
Festiwal odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Pokaz filmów dokumentalnych na temat I wojny światowej w Małopolsce Wschodniej odbędzie się w piątek, 8 listopada – zaprasza Tarnowskie Centrum Kultury. Zobaczyć będzie można trzy filmy w reżyserii Marka Kołdrasa: „Łowczówek 14”, Operacja 15” oraz „Niepodległość 18”.

W programie rozpoczynającego się o godz. 18.00 pokazu znajdą się także rozmowy z osobami współpracującymi przy powstawaniu materiałów oraz muzyka filmowa na żywo. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Tarnowskim Centrum Kultury przy Rynku 5.

Z cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” 12 listopada gościem „Piwnicy pod Trójką” będzie tarnowianin Rafał Dalek, malarz, projektant wnętrz i mebli. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu mieszka i pracuje w stolicy Dolnego Śląska. Wystawę realizuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Początek wernisażu o godz. 18.00. Wstęp jest wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 grudnia.
Cykl „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 2010 roku. Ma on na celu prezentację twórczości artystów mieszkających lub pochodzących z Tarnowa. Od 2013 roku wystawy w ramach cyklu prezentowane są w tzw. „Piwnicy pod Trójką” – nowej siedzibie muzeum przy ul. Rynek 3.
Od 8 do 9 listopada w Porąbce Uszewskiej w tamtejszej Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta gościć będzie Naukobus, a wraz z nim edukatorzy i wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik.
20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu –  w tym składzie warszawskie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. Udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga.
W naukowej przygodzie weźmie udział w całej Polsce ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości.
Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN