Propozycje kulturalne – 5.11.2018

05.11.2018

Promocja kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Ruszyła druga edycja Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. Wydarzenie do 11 listopada w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa.

Festiwal rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych.

Natomiast na zakończenie 11 listopada w koncercie finałowym zabrzmi opera ‘Manru” w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej.

Festiwal Viva Polonia to również wydarzenia towarzyszące. Wśród nich lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane do dzieci i młodzieży w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego ‘Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, zaprezentowane w formie spektaklu teatralnego ‘Herosi Niepodległej”.

Ponadto będzie można obejrzeć wystawę Wokół Manru autorstwa Adama Czopka.

Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat medialny objęło radio RDN Małopolska.

 

Dzieci chcą pobić rekord z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

W nietypowy sposób dzieci z przedszkoli i szkół w regionie uczczą tegoroczne święto niepodległości. Na setną rocznicę poszczególne placówki zbiorą się by zaśpiewać wspólnie hymn narodowy.

Wydarzenie zaplanowano na 9 listopada dokładnie na godzinę 11.11. Tym samym dzieci i młodzież będą chcieli pobić rekord.

– To świetna akcja, która już teraz uczy dzieci patriotyzmu – mówi Urszula Ciężadło, dyrektor przedszkola 34 w Tarnowie.

Sześciolatki z przedszkola już przechodzą lekcje patriotyzmu.

Wiele szkół i przedszkoli bierze udział w biciu rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego. Wystarczy, że dyrektor placówki prześle ankietę zgłoszeniową dla osób zalogowanych w SIO. Trzeba to zrobić do 8 listopada.

Do akcji przyłączyło się wiele placówek nie tylko w Tarnowie, ale także np. w pobliskim Pilźnie.

 

Rozpoczął się Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka. Ogólnopolskie wydarzenie po raz trzeci gości w Nowym Sączu. W każdy weekend listopada zainteresowani będą mogli wybierać spośród filmów o tematyce chrześcijańskiej. W sumie przygotowano siedem obrazów odwołujących się do cnót – wiary, nadziei i miłości. Pierwszą produkcją był film Ballada Wojownika. Więcej o tym wydarzeniu na stronie Festiwalu Filmów Chrześcijańskich Arka.

 

Tradycyjnie, jak co roku, zespoły muzyczny i teatralny działający przy firmie Bruk-Bet w Niecieczy przygotowały koncert pieśni patriotycznych pt.: ‘Nie rzucim ziemi’. Wydarzenie 11 listopada o godz. 17.00 w Sali Teatralnej im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy. Wstęp jest wolny.

Koncert otworzy występ młodzieży Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola w Niecieczy.
18 listopada zespół muzyczny wystąpi gościnnie w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, a 25 listopada koncert zostanie powtórzony w Niecieczy.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN