Propozycje kulturalne – 8.11.2018

08.11.2018

W Tarnowie trwa Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej ‘Miłosierdzie Boże Wyśpiewać Chcę’. Wydarzenie, po raz siódmy organizuje parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Do Tarnowa przyjechali soliści, zespoły, schole i chóry z całego kraju.

– W czwartek o 18.30 będzie muzyczne wspomnienie polskich artystów, którzy już odeszli – zaprasza proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie ks. Czesław Haus.

Natomiast w piątek od rana do 16.30 odbędą się przesłuchania uczestników festiwalu. O 17.00 będzie sprawowana Msza św. za Ojczyznę, a potem w kościele dolnym Koncert Galowy laureatów festiwalu.

Wstęp jest wolny.

 

Był casting, zdjęcia, jest i film.

Mowa o dokumencie o tarnowskiej niepodległości, który zrealizowała ekipa filmowa ze studia.pl z Brzeska.

Dziś w Tarnowskim Centrum Kultury uroczysta prapremiera połączona z pokazem filmów o historii sprzed stu lat.

Ich reżyserem jest Marek Kołdras.

Sceny z udziałem statystów wyłonionych w castingu, który zorganizowano także z pomocą radia RDN Małopolska, kręcono m.in. na tarnowskim rynku.

– Tarnów jako Pierwsze Niepodległe świętował 31 października, choć dokumentów kronikarskich z tego okresu jest niewiele – mówi reżyser, Marek Kołdras, który zrealizował kolejny, historyczny, film o regionie tarnowskim.

W realizacji filmu pomogły także Muzeum Okręgowe i miasto.

 

Oświatowe gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się 9 listopada w Ciężkowicach. Uroczystość jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą radośnie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie to dzień otwarty szkoły u mistrza Paderewskiego w Ciężkowicach.

Obchody rozpoczną się o 9.00 na płycie Rynku od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie
będzie pokaz grupy rekonstrukcyjno-historycznej GRH ‘Żandarmeria’. Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach zatańczy poloneza.

Potem uroczystości na Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie o 11.11 odśpiewany zostanie hymn państwowy i będzie uroczysta akademia poświęcona 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano ponadto pokaz stoisk promujących szkołę u mistrza Paderewskiego i wystawę poświęconą patronowi szkoły Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

 

Msza św. w intencji Ojczyzny w Kolegiacie Wojnickiej 11 listopada o 11.00 rozpocznie tamtejsze obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W programie uroczystości inscenizacja przemarszu Józefa Piłsudskiego z orkiestrą dętą, uczniami i dziećmi na wojnicki Rynek. Marszałek zostanie uroczyście powitany przez grupę mieszczan, która następnie zatańczy poloneza. Józef Piłsudski przejdzie potem z grupą dzieci pod Pomnik Niepodległości, gdzie wygłosi przemówienie do zebranych na uroczystości mieszkańców miasta i gminy Wojnicz.

Wydarzeniu patronuje radio RDN Małopolska.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN