Puellae Orantes wrócił z Tajwanu z czterema nagrodami

08.08.2019

Dziewczęcy Chór Katedralny z Tarnowa był w Azji na przełomie lipca i sierpnia, gdzie rywalizował z najlepszymi muzykami z całego świata.

Nie chodziło jednak o wygraną, a o naukę – przekonuje Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru.

– Mówiliśmy przed naszym wylotem, że nie nastawiamy się na nagrody i to naprawdę nie była jakaś taka nienaturalna skromność czy kokieteria, absolutnie nie. My naprawdę lecieliśmy tam w tak małej grupie po to, żeby się przede wszystkim nauczyć. Wiedzieliśmy, że w zderzeniu z wielkimi chórami narodowymi, raczej nie będziemy mieć wielkich szans i dlatego tym bardziej jest to spektakularny sukces.

Nie tylko czerpaliśmy z innych kultur, ale mogliśmy też pochwalić się naszymi polskimi tradycjami – dodaje Aleksandra Topor.

– Mieliśmy niebywałą radość z tego, że przenosimy naszą polską kulturę tak daleko i że ta polska kultura, nasza muzyka, nasze stroje była odbierana tak entuzjastycznie. W strojach krakowskich nasze dziewczyny były wręcz oblegane, sesje zdjęciowe nie miały końca.

Ciepłe wspomnienia z konkursu przywiozły także same chórzystki. Aleksandra Kosień przekonuje, że wyjazd wiele ją nauczył.

Przywiozłyśmy ze sobą ogromny bagaż doświadczeń, nie tylko muzycznych, ale również tych życiowych. Miałyśmy okazję zobaczyć wiele niesamowitych zespołów. Każdy z nich był wyjątkowy, przedstawiał własną, autentyczną historię, co pozwalało na identyfikację odbiorcy z artystą. Spotkałyśmy się z taką bezinteresowną dobrocią, otwartością ludzi mieszkających w Azji.

Tarnowski Chór Puellae Orantes wystąpił w Tajwanie w 13-osobowym składzie i był jednym z najmniejszych zespołów tego konkursu.

Zdobył 4 nagrody w kilku kategoriach: złoto w kategorii chórów młodzieżowych uniwersyteckich, złoto w kategorii etnicznej, srebro w kategorii muzyki sakralnej, zgarnął też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu tajwańskiego wykonanego przez osoby niepochodzące z Tajwanu.

Posłuchaj:
Aleksandra Topor
Aleksandra Kosień
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo(NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN