Rzeźba z Tarnowa motywem przewodnim albumu Mela Koteluk & Kwadrafonik

29.07.2020

Rzeźba “Melancholia”, którą można było podziwiać w Parku Strzeleckim w Tarnowie stała się głównym motywem klipu “Astronomia” Mela Koteluk & Kwadrafonik oraz całego albumu “Astronomia poety. Baczyński”.

Album z piosenkami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jako hołd oddany wybitnemu poecie czasów drugiej wojny światowej.

Rzeźba stworzona przez Maurycego Gomulickiego pochodzi z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

To taki piękny, niezwykły kamień, który pochodzi z grafiki Albrechta Dürera pod tym samym tytułem. Ta rzeźba, dosyć dużych rozmiarów, została pomalowana bardzo specjalną farbą, dzięki której zmienia kolor w zależności od pogody. Może być różowa, purpurowa, granatowa, złota i zielona. Została ulokowana w Parku Strzeleckim niedaleko mauzoleum Bema –  mówi dyrektor BWA, Ewa Łączyńska-Widz.

Aktualnie rzeźba została wypożyczona przez Królikarnię – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie i wystawiana jest w warszawskim Parku Rzeźby Królikarnia.

– To jest przedsięwzięcie przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, które każdego roku w związku z wybuchem Powstania Warszawskiego przygotowuje jakiś specjalny projekt artystyczny. I w tym roku powstał album muzyczny z tekstami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Głównym singiel tego albumu jest “Astronomia”. Motywem przewodnim w klipie tego utworu jest nasza rzeźba.

Tymczasem w związku z pandemią nie odbędzie się spotkanie z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego przed Pałacykiem Strzeleckim.

Koncert będzie transmitowany.

Posłuchaj:
Ewa Łączyńska-Widz
Wydawca, Iza Kołakowska, fot. archiwum/tarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN