Szkic Panoramy Siedmiogrodzkiej w Tarnowie

24.06.2019

W sobotę, 29 czerwca, czyli przededniu dziewięćdziesiątej rocznicy sprowadzenia prochów gen. Józefa Bema do Tarnowa, w Galerii „Panorama” odbędzie się prezentacja wyjątkowego dzieła Jana Styki – obrazu stanowiącego szkic dla „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Obraz zakupiony został dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawia centralną scenę „Panoramy”, gdzie widać sztab generała Józefa Bema. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w zbiorach tarnowskiego Muzeum. Stanowić będzie jednocześnie cenne uzupełnienie gromadzonych od wielu lat fragmentów dzieła Styki. Dzięki niemu zwiedzający Galerię „Panorama” będą mogli zobaczyć studyjną formę malarstwa, która pokaże proces twórczy autorów „Panoramy”. – Jan Styka przygotowując się do malowania obrazu „Panorama Siedmiogrodzka”, udał się do Siedmiogrodu i tam ten szkic wykonał. Mówiąc „szkic” nie myślimy o kartce z bloku kreślarskiego i o szkicu ołówkiem. Jest to obraz wykonany w technice olejnej – tłumaczy, wicedyrektor ds. naukowych Muzeum Janusz Kozioł.

Natomiast w niedzielę o godzinie 18, otwarta zostanie wystawa „Tysiąc lat przyjaźni polsko-węgierskiej” w Galerii Sztuki „Hortar” przy ul. Legionów 32. Wydarzenie jest współorganizowane przez Muzeum Okręgowe, w ramach uroczystości rocznicowych związanych z gen. Bemem.

Zadanie Zakup obrazu olejnego stanowiącego szkic do “Panoramy Siedmiogrodzkiej” autorstwa Jana Styki realizowane jest ramach Programu Kolekcje muzealne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN