Tarnów: Aktorzy chca ozywienia teatru

26.01.2017

 

Tarnowscy aktorzy licza, ze nowy dyrektor artystyczny ozywi miejscowa scene. – Wiazemy z nim spore nadzieje, liczymy, ze pojawia sie nowe, ambitne spektakle przyjete z entuzjazmem przez widzów – w taki sposób o zmianach personalnych mówia pracownicy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Jak wiecie z Wiadomosci RDN Malopolska, po 3 latach zmienia sie dyrektor artystyczny teatru, którego ma zastapic tarnowianin Marcin Hycnar. Zespól teatru, z którym rozmawialismy, liczy na rozwój sceny tarnowskiej. – Na pewno nabierze to jakiejs swiezosci, inne pomysly, sposób patrzenia, wiec to sie zmieni. Musimy jednak pamietac, ze w Tarnowie jest tylko jeden teatr. Bedzie to lepszy zastrzyk energii. Wiaze z tym pewna nadzieje. Przyszla zmiana bedzie z Tarnowa. Wszystko bedzie u nas, u siebie. Duzo ludzi wyjechalo z miasta, teraz powoli wracaja. W Tarnowie jest swietny zespól i panuje tutaj dobra atmosfera pracy. Kazdy robi wiecej niz musi – mówia pracownicy teatru.

Dyrektor naczelny tarnowskiej placówki, Rafal Balawejder, na razie mówi niewiele, ale równiez liczy na pozytywne zmiany, tym bardziej, ze nowy dyrektor artystyczny pochodzi z Tarnowa. – Kazda nowa osoba, która przychodzi, zaprasza nowe osoby do wspólpracy. Na tym tez rzecz polega, zeby poszerzyc ten krag osób, które funkcjonuja wokól tarnowskiego teatru. Mysle, ze to, co zaproponuje nastepny dyrektor artystyczny teatru, o czym bedziemy sie mogli przekonac po wakacjach, bo wtedy nastapia te pierwsze premiery, bedzie calkiem niezla propozycja, a ze zna niezle Tarnów, mysle, ze to jest dodatkowy argument za – mówi Balawejder.

teatr_publicznosc
Ale sa i glosy popierajace poprzednika. – To czlowiek otwarty na innowacje, nowe propozycje – tak z kolei o odchodzacym dyrektorze artystycznym Jakubie Porcari mówi rezyser Lukasz Fijal. – Jakub ma bardzo dobra ceche jako dyrektor, mianowicie on majac swój okreslony gust artystyczny dopuszcza inne propozycje. To znaczy, jesli ktos przychodzi z zupelnie innym spektaklem, który jest inny niz jego preferencje artystyczne, Jakub jest w stanie to zaakceptowac, dac rady. Jest otwarty na rozmowy. Bardzo dobrze mi sie z nim pracowalo – mówi Fijal.

Jakuba Porcariego na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie od 1 czerwca zastapi Marcin Hycnar. Obecnie wystepuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Posluchaj zespolu tarnowskiego teatru:

Posluchaj Rafala Balawejdera:

Posluchaj Lukasza Fijala:

Malgorzata Miczek-Zabawa

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN