W Tarnowie powraca festiwal filmowy Vitae Valor

22.10.2020

Po kilkunastu latach przerwy organizatorzy postanowili powrócić do organizacji festiwalu filmowego Vitae Valor – Wartość Życia. W jego ramach wkrótce do Tarnowa zawitają m.in. Krzysztof Zanussi, Jasiek Mela, czy Rafał Porzeziński.

Ten festiwal wraca, ponieważ zapisał się, mam nadzieję, złotymi zgłoskami w sercu wielu Tarnowian. Myślę, że wielu z nas, ja się też do nich zaliczam, wspomina ten festiwal z jakimś sentymentem. Jest on pewnie też takim nietypowym, bo z reguły filmy, które prezentujemy, a zwłaszcza w tej edycji, to nie te, które są filmami najnowszymi, ale filmami, które być może czasami są niszowe, takie, które zahaczają o miano bycia kontrowersyjnymi – mówi Marcin Lewandowski, prezes Fundacji ALEGORIA.

Tegoroczny Festiwal Filmowy „Vitae Valor” odbędzie się w dniach 11-17 grudnia pod hasłem „Oblicza konfliktu”.

W programie organizatorzy przewidzieli między innymi seanse filmowe, debaty młodzieżowe i znanych osobistości, koncerty, konferencję naukową czy grę miejską.

– W tym roku zapraszamy do rozmowy o trzech wymiarach konfliktu: społecznego, wewnętrznego i międzypokoleniowego – mówi Marcin Lewandowski.

– I tak też będzie z filmami, one właśnie w tych trzech aspektach będą prezentowane i omawiane. Wśród gości będziemy mieli okazję spotkać się z legendą polskiego kina, panem Krzysztofem Zanussim, będziemy gościć pana Tomasza Terlikowskiego, Jaśka Melę, więc zawitają do Tarnowa ludzie, którzy, mam nadzieję, że dla wszystkich są osobami, które mają coś do powiedzenia, a którzy też między sobą będą toczyli taką debatę o tych trzech rodzajach konfliktu w kontekście filmów, które będziemy prezentowali.

Tegoroczna edycja Festiwalu przybrała formę hybrydową – część programu będzie realizowana on-line.

Festiwal Filmowy „Vitae Valor” narodził się w Tarnowie w 2000 roku na podstawie projektu autorstwa Jerzego Świtka we współpracy z tarnowskim Stowarzyszeniem Akademickim „Tratwa”.

Stanowi rodzaj retrospektywnego przeglądu produkcji filmowych ułożonego według określonego klucza tematycznego.

Ma za zadanie prezentację i upowszechnianie tych dzieł filmowych, których treścią i przesłaniem jest podkreślanie znaczenia ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, duchowych i metafizycznych.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja ALEGORIA i Stowarzyszenie KANON.

Posłuchaj:
Marcin Lewandowski
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN