Tłumy na prapremierze filmu o Stefanii Łąckiej, który powstał we współpracy z RDN [ZDJĘCIA]

01.10.2018

Mowa o dokumencie fabularyzującym Dawida Szpary Stefania Łącka – Serce w pasiaku. Uroczysty pokaz odbył się w kinie Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej.

Inspiratorem do powstania filmu o pochodzącej z Powiśla dziewczynie, która całe życie poświęciła dla innych był historyk kościoła, ks. dr Ryszard Banach.

Jego zdaniem Stefania Łącka, zwłaszcza w czasach chaosu moralnego, powinna być wzorem do naśladowania. – Na przykład to zdanie, że człowiek ma tyle miłości, ile czasu ma dla drugiego człowieka, to sama esencja tego, co właściwie jest w Ewangelii. Ona rzeczywiście tym żyła, ona rzeczywiście była człowiekiem Ewangelii. I takich ludzi nam dzisiaj potrzeba – zauważa ks. Banach.

W postać bohaterki wcieliła się aktorka, Anna Gawęda, która trafiła na casting po informacji w RDN Małopolska.

Jej zdaniem Stefania Łącka, mimo że tak bardzo uduchowiona, była człowiekiem twardo stąpającym po ziemi. – Potrafiła powiedzieć nie, potrafiła się sprzeciwić, potrafiła normalnie, jak nastolatka, jak kobieta dorosła, żyć normalnym życiem – przyznaje aktorka.

Na uroczystej gali w Dąbrowie Tarnowskiej byli m.in. statyści zaangażowani do scen plenerowych.

Jadwidze Kozioł przypadły role sąsiadki z Woli Żelichowskiej i rola więźniarki.

– Dowiedziałam się z radia RDN, że jest nabór na statystów do filmu o Stefanii Łąckiej. Bardzo mnie to zainteresowało, więc zgłosiłam się. Dostałam wiadomość po jakimś czasie, że dostałam się do tego filmu. Dostałam rolę, więc jestem bardzo z tego zadowolona i szczęśliwa. To było wielkie przeżycie, spełniło się moje marzenie z dzieciństwa – opowiada aktorka.

Więcej w Pulsie regionu.

Dodajmy, że Stefania Łącka urodziła się w 1914 roku w Woli Żelichowskiej koło Dąbrowy Tarnowskiej.

Pochodziła z tradycyjnej i religijnej rodziny.

Po ukończeniu gimnazjum w Tarnowie zaczęła pracować w tygodniku diecezji tarnowskiej Nasza sprawa. Po wybuchu wojny podjęła działalność konspiracyjną.

Do obozu w Auschwitz – Birkenau trafiła pierwszym transportem kobiecym. Tam pomagała więźniom i ryzykowała życie dla innych.

Tuż przed likwidacją obozu, w styczniu 1945 wraz z koleżankami udało jej się uciec.

Wskutek ciężkiej choroby umarła rok później. Spoczywa na cmentarzu w Gręboszowie.

Prapremierze towarzyszyła wystawa odzieży i sprzętu wykorzystanego w polskich filmach wojennych Grupy Rekonstrukcyjnej Othala z Rzeszowa.

Na zdjęciu: reżyser, Dawid Szpara i odtwórczyni głównej roli, Anna Gawęda

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN