To już 35 lat! Chór ‘Puellae Orantes’ świętuje swój jubileusz

24.11.2021

Światową premierą utworu napisanego specjalnie na tę okazję Dziewczęcy Chór Katedralny ‘Puellae Orantes’ uczci jubileusz 35-lecie działalności artystycznej. Główne obchody jubileuszu, opóźnione o rok z powodu pandemii, odbędą się 27 listopada w Lusławicach.

Kierownik artystyczna chóru Aleksandra Topor mówi Radiu RDN o misji ‘Puellae Orantes’.

– Ogromnie ważną rola tego zespołu jest działalność edukacyjna. Przybliżanie muzyki klasycznej wszystkim, zarówno naszym chórzystkom, jak i odbiorcom naszych koncertów. Dziewczęta, mając możliwość kontaktu z pięknem muzyki chóralnej na naprawdę wysokim poziomie, mają tym samym możliwość stawania się osobami bardzo wrażliwymi.

Także Emilia, jedna z chórzystek, zwraca uwagę na wyjątkową rolę chóru w życiu tworzących go dziewcząt.

– Jest to dla mnie swego rodzaju odskocznia od życia codziennego, od natłoku obowiązków, od nauki szkolnej. Jest to też okazja do pielęgnowania tej części siebie, która jest wrażliwa na muzykę, na piękno, na kulturę. Dzięki chórowi mam możliwość rozwijania swojej pasji. Przebywanie ze sobą i wspólne kontemplowanie muzyki, ta radość z tego, że muzyka nas łączy – bez chóru nie wyobrażam sobie funkcjonowania.

W jubileuszowym koncercie ‘Puellae Orantes i Przyjaciele’ wystąpią gościnnie znakomici artyści: Orkiestra Sinfonia Galicya, harfistka Elżbieta Baklarz i pianista/kompozytor Łukasz Farcinkiewicz. Gościnnie dyrygować będą Chikara Imamura (czyt. szikara imamura) i Alexander Humala.

Podczas koncertu zabrzmi też po raz pierwszy utwór ‘Laudate Dominum’ na chór żeński, orkiestrę smyczkową i harfę, skomponowany specjalnie dla ‘Puellae Orantes’ przez Philipa Lawsona, brytyjskiego kompozytora, laureata Grammy.

Dziewczęcy Chór Katedralny ‘Puellae Orantes’ jest laureatem wielu prestiżowych nagród w, jak również zdobywcą statuetki Fryderyka oraz Złotych i Platynowych Płyt. Uroczystości jubileuszowe będą także okazją do wręczenia chórowi kolejnej Złotej Płyty, tym razem za album ‘Missa pro Patria’.

Koncert ‘Puellae Orantes i Przyjaciele’ odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 27 listopada o godz. 18.

Maria Polaczek, fot. archiwum Córu Puellae Orantes
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN