To publiczność wybierze najlepszego pianistę w konkursie chopinowskim

12.05.2022

Czterech wybitnych pianistów, 30 tys. zł nagrody za pierwsze miejsce i głosowanie, w którym publiczność wybierze zwycięzcę konkursu – tak w skrócie wyglądać będzie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Prix Animato Tarnów w tarnowskim Zespole Szkół Muzycznych.

Uczestnicy zagrają na fortepianie krótki program, na który składać się będą wybrane przez nich utwory Fryderyka Chopina i obowiązkowo Preludium A-dur tego kompozytora.

Po konkursowych prezentacjach publiczność będzie głosować za pomocą kart do głosowania, wybierając Laureata Publiczności. Otrzyma on, oprócz tytułu, nagrodę pieniężną, ufundowaną przez Stowarzyszenie Animato. Wyniesie ona za pierwsze miejsce 30 tys. zł, za drugie 15 tys. zł.

Jak przypomina nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie Ewelina Panocha, to druga edycja konkursu, organizowana po przerwie pandemicznej, a wykonawcy to wysokiej klasy wirtuozi fortepianu.

– Bardzo mi miło poinformować, że możemy zaprosić państwa na drugą edycję tego konkursu. Przypomnę, że pierwsza odbyła się w 2018 roku. Potem nasze plany pokrzyżowała pandemia. Na szczęście w tym roku udało się zorganizować drugą edycję. Tym razem do Tarnowa prof. Marian Rybicki zaprosił czterech pianistów. Głównym kryterium jest wysoki poziom wykonawczy tych pianistów. Pan profesor wszystkich słuchał na żywo, więc doskonale wie, jaki poziom prezentują. Ta czwórka po raz pierwszy przyjedzie do Tarnowa.

Przed publicznością zaprezentują się: Galyna Gusaczenko i Illia Owczarenko z Ukrainy oraz Hyuk Lee i Yeontaek Oh z Korei Południowej.

Konkurs odbędzie się w sobotę, 14 maja o godz. 17 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie przy ul Lippóczy’ego. Jego pomysłodawcą jest prof. Marian Rybicki, tarnowianin, absolwent tarnowskiej szkoły muzycznej, obecnie wykładowca École Normale de Musique w Paryżu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN