Tradycja wicia wianków wciąż żywa – w Ostrowie zbliża się Sobótka nad Dunajcem

15.06.2022

To będzie prawdziwa podróż do czasów, gdy tradycja wicia wianków była na porządku dziennym. Okazją do tego będzie Sobótka nad Dunajcem, którą w Ostrowie w gm. Wierzchosławice zaplanowano na 18 czerwca.

Podczas specjalnych warsztatów będzie można przypomnieć sobie, jak wije się tradycyjny wianek. Wójt gminy Wierzchosławice wspominał na antenie Radia RDN, że puszczanie wianków wpisywało się w tradycje tego regionu.

Andrzej Mróz zauważa, że zeszłoroczna Sobótka cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców gminy.

– W ubiegłym roku taką imprezę zorganizowaliśmy, bardzo się spodobała, ona była rzeczywiście taka powiązana z naturą, z tym takim polskim zwyczajem, z wiciem wianków, zwyczajem puszczania tych wianków na wodzie. Zespół ‘Swojacy” pięknie zatańczył i potem panie z zespołu w strojach ludowych te wianki na Dunajcu puszczały, każdy mógł wziąć udział w nauce zaplatania wianków. Panie pięknie wyglądały w tych własnoręcznie uplecionych wiankach, pomagali nam tutaj też seniorzy, którzy przypominali, jak te wianki się wije. W tym roku również chcemy to powtórzyć. 

W programie Sobótki w Ostrowie są m.in. występy zespołów regionalnych, zaprezentują się “Mystkowianie”, “Świerczkowiacy”, “Zielony Jawor w Krempach” i “Swojacy”. Będą też warsztaty wicia wianków, które zostaną puszczone na Dunajcu. Rozpalenie ogniska świętojańskiego nastąpi o godz. 21.00, wtedy też koncert da gwiazda wieczoru, zespół Zazula, wszystko zakończy zabawa taneczna. Radio RDN Małopolska patronuje wydarzeniu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN