Tu czytają najwięcej książek. Gminne biblioteki biją rekordy popularności

23.04.2021

Wszystkie trzy biblioteki gminy Tarnów zanotowały w marcu największą liczbę wypożyczeń od początku pandemii. Zainteresowanie książkami wzrasta zwłaszcza wśród najmłodszych.

Statystyki dostarczają ważnego powodu do świętowania podczas przypadającego na 22 kwietnia Światowego Dnia Książki.

W marcu pierwszy raz odnotowaliśmy taki wynik czytelniczy od początku pandemii. To było przeszło tysiąc wypożyczeń na jedną bibliotekę, a mamy ich trzy. Kwiecień też się ładnie zapowiada, już mamy prawie 800 wypożyczeń. Myślę, że to też zasługa nowości, które teraz od lutego regularnie kupujemy. To są romanse, lekka literatura obyczajowa, kryminały, thrillery, literatura faktu, popularnonaukowa – mówi kierownik gminnych bibliotek, Łukasz Prokop.

Gminne książnice w Tarnowcu, Woli Rzędzińskiej i Zgłobicach włączyły się również w ogólnopolski projekt “Mała książka – wielki człowiek” – wszystkie maluchy, które wraz z rodzicami odwiedzają gminne biblioteki, otrzymują w prezencie Wyprawkę Czytelniczą.

Żeby wziąć udział w projekcie, trzeba się zapisać do biblioteki. Dziecko dostaje od nas wyprawkę czytelniczą w formie pierwszych czytanek, zakładamy mu kartę młodego czytelnika i za każdą wizytę w bibliotece, która zakończy się wypożyczeniem minimum jednej książki, dziecko dostaje naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek, otrzymuje od nas dyplom z drobnymi upominkami. Dla pierwszych dziesięciu osób przygotowaliśmy dodatkowe nagrody w formie książeczek interaktywnych – tłumaczy Łukasz Prokop.

Również ogólnopolskie wyniki czytelnicze są bardzo pozytywne – według badań stanu czytelnictwa prowadzonych przez Bibliotekę Narodową obecnie odnotowuje się najwyższy poziom zainteresowania literaturą od sześciu lat – co najmniej jedną książkę przeczytało 42% Polaków.

Posłuchaj:
Łukasz Prokop
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN