Uczcili pamięć pomordowanych polskich oficerów w Katyniu [ZDJĘCIA]

10.04.2019

W Alei Dębów Katyńskich odsłonięto kamień z nazwiskiem Mariana Wodzińskiego, lekarza pracującego przy ekshumacji zwłok.

Uczniowie tarnowskich szkół, z którymi rozmawiał reporter RDN mówią, że o zbrodni katyńskiej dowiadują się głównie od rodziców.

– Czasami w szkole o tym mówili, czasem są akademie, a tak to dowiadujemy się z telewizji. Za mało jest o tym mówione, bo niektóre dzieci o tym mało co wiedzą. Może słowo Katyń i zbrodnia, ale może nie wiedzą, że zostało zamordowanych tylu polskich oficerów. Młodszy brat dopiero kilka dni temu się dowiedział, kiedy rozmawiałem z mamą że będzie taka uroczystość. Bo nie wiedział, że coś takiego było.

Kombatanci, a także rodziny ofiar zbrodni katyńskiej uważają, że młode pokolenie mało wie o tej tragicznej historii.

Ze względu na strajk nauczycieli w tegorocznej uroczystości wzięło udział mniej uczniów. Mówi Władysław Biermo ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

– W tym roku coś gorzej jest, ale w poprzednich latach bywało lepiej. Na pewno przeszkodziła obecna sytuacja w szkolnictwie. To nie powinno kolidować ze sprawami patriotycznymi. Żyjemy w takiej sytuacji i ubolewamy nad tym, ale mamy nadzieje że to wszystko się poprawi.

Tarnów upamiętni pomordowanych w Katyniu także w niedzielę. W południe w kościele księży Filipinów, odprawiona zostanie Msza święta, a po niej zaplanowano uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Posłuchaj:
Uczniowie
Władysław Biermo
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN