Uczniowie i nauczyciele licytują prace, by ratować zabytkowy dworek w Jeżowie [ZDJĘCIA]

15.04.2019

To pierwsza taka aukcja. Młodzi artyści, absolwenci i nauczyciele Plastyka wystawią swoje prace do zlicytowania, by pomóc remontować niszczejący renesansowy Dwór Obronny z XV wieku.

Sytuacja jest nagląca, bo dach jest w katastrofalnym stanie, przecieka na renesansowe  freski – mówi Zbigniew Duda – opiekun dworku.

– Dach co roku jest w coraz bardziej katastrofalnym stanie. Boimy się tego, że w pewnym momencie może część dachu runąć i wtedy całkowicie trzeba będzie przerwać wszelką działalność plenerową. W tej chwili z nauczycielami i uczniami foliujemy od środka, żeby nie kapało, bo już było tak, że zalewało nam freski renesansowe. Jeżeli się uda zrobić remont dachu, to następną pilną rzeczą jest elewacja, która nie była robiona od 60 lat.

Ja mówi Jolanta Milcewicz, nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych, młodzież sama wpadła na pomysł, by zlicytować obrazy i grafiki.

– Mówią, że plenery to jest coś, co najmilej wspominają z pobytu w szkole. Możliwość kontaktu z pejzażem, z nauczycielami, z profesorami Akademii Sztuk Pięknych, którzy tam przyjeżdżają. Żal, żeby dla następnych klas Jeżów już nie funkcjonował. Jeżeli stan techniczny nie pozwoli go użytkować, to stracimy tę perłę.

Chcemy korzystać z Dworu – mówią uczniowie Plastyka. Jak dodają, wśród prac są nie tylko obrazy olejne i akrylowe, każdy znajdzie coś dla siebie.

Jest grafika, fotografia, są obrazy olejne, akrylowe, obrazy z wnętrza dworku, pejzaże, portrety. Będą też kartki świąteczne i cegiełki – mówi Magdalena Tryba. Jak dodaje Igor Kukliński, aukcja jest potrzebna, bo dwór nie jest w dobrym stanie, a chcemy z niego korzystać. Ta aukcja pozwoli nam zebrać środki, by utrzymać go.

Dworek w Jeżowie jest własnością miasta Tarnowa.

W ubiegłym roku były ogłoszone dwa przetargi na remont – wyjaśnia Rafał Nakielny, dyr. Wydziału Infrastruktury Miejskiej, ale nie udało się wyłonić wykonawcy – tłumaczy. W najbliższych dniach inspektor miejski ma ocenić stan zabytku.

A licytacja obrazów młodych artystów i nauczycieli Plastyka na rzecz ratowania dworku już 16 kwietnia o 17.30. Dochód z każdej pracy będzie cegiełką na ratowanie zabytku.

Posłuchaj:
Zbigniew Duda
Jolanta Milcewicz
Uczniowie: Magdalena Tryba, Igor Kukliński
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN