Upamiętnią rocznicę ostatniej walki “Salwy”

14.09.2018

Obchody 71. rocznicy ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego ‘Salwy’ odbędą się 15 i 16 września. W sobotę z miejscowości Grabie wyruszy Rajd szlakiem kpt. Dubaniowskiego. Zaplanowano ponadto inscenizację historyczną, spotkanie z rodzinami żołnierzy NSZ oraz wystawę militariów.

Kontynuacja rajdu w niedzielę, 16 września i dalsze obchody w Rudzie Kameralnej, gdzie o 13.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji żołnierzy kpt. Salwy. Potem uroczystości przy pomniku, Apel Poległych i zakończenie Rajdu z ogłoszeniem zwycięzców.

Kpt. Jan Dubaniowski ‘Salwa’ zginął 27 września 1947 roku w obławie urządzonej przez Urząd Bezpieczeństwa.

Był dowódcą oddziału partyzanckiego ‘Żandarmeria”, który w latach 1945–1947 należał do najbardziej aktywnych jednostek partyzanckich antykomunistycznego podziemia w krakowskiem.

Faktycznie będąc oddziałem poakowskim, od 1945 r. konsekwentnie uznawał swą przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych. Po śmierci dowódcy część jego żołnierzy walczyła z komunistami do 1951 roku.

Małgorzata Miczek-Zabawa, foto: Jan Dubaniowski "Salwa" z żoną Bolesławą; zdjęcie z archiwum Marii Dubaniowskiej - Guzdek; za: interia.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) Wiesław Krajewski - 17.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN