W regionie tarnowskim będą kręcone zdjęcia do filmu o płk. Jerzym Pertkiewiczu

08.04.2022

Już jesienią w regionie ruszą zdjęcia do filmu historycznego ‘Drzazga. W stronę chwały’. Będzie to opowieść o wojennych losach płk. Jerzego Pertkiewicza oraz o bohaterach bitwy pod Jamną.

Jak mówił na antenie Radia RDN Zygmunt Pertkiewicz, tytuł filmu oraz jego fabuła nie jest przypadkowa.

– ‘Drzazga’ to przezwisko mojego taty jeszcze z okresu, kiedy był w liceum. Tam wbił sobie drzazgę i tak zostało już do końca wojny i nawet do dzisiaj. Bitwa pod Jamną, która jest początkiem filmu, była zwycięską potyczką Armii Krajowej i odbyła się w 1944 roku. Mimo tego, że Niemców było 4 800, a batalion liczył tylko 600 osób, to udało się Polakom wygrać. Zginęły tylko dwie osoby.

Reżyser filmu Dawid Szpara podkreślał, że zwłaszcza w obecnych czasach powinniśmy pamiętać i pielęgnować bohaterskie wydarzenia z przeszłości.

– Inspiracja do tego filmu zaczęła się od książki, którą dostałem od pana Zygmunta. Postanowiłem, że na bazie tych wspomnień powstanie scenariusz i stworzymy pełnometrażowy film fabularny. Dylematy, które postać pana płk. Jerzego Pertkiewicza cały czas ze sobą gdzieś ‘nosi’, były na tyle ciekawe, że postanowiłem popracować nad tą postacią. Trzeba pamiętać o tym, że prawda powinna być pielęgnowana, ale w obecnych czasach musimy też zwracać uwagę na braterstwo tych osób.

W filmie, oprócz znanych aktorów, zagra także miejscowa ludność. Z tego powodu producenci wciąż prowadzą castingi. Druga jego część odbędzie się w najbliższych dniach.

Postać płk. Jerzego Pertkiewicza, w związku z tym, że pokazane zostaną różne momenty jego życia, będzie grana przez dwóch aktorów – Włodzimierza Pressa oraz Mateusza Więcławka.

Zdjęcia mają się odbyć w okolicy Zakliczyna. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to premiera filmu odbędzie się w 2023 roku.

Partnerem filmu jest Województwo Małopolskie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Stelmach
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN