Weekendowe propozycje kulturalne – 14.09.2018

14.09.2018

Obchody 71. rocznicy ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego ‘Salwy’ odbędą się 15 i 16 września. W sobotę z miejscowości Grabie wyruszy Rajd szlakiem kpt. Dubaniowskiego. Zaplanowano ponadto inscenizację historyczną, spotkanie z rodzinami żołnierzy NSZ oraz wystawę militariów.

Kontynuacja rajdu w niedzielę, 16 września i dalsze obchody w Rudzie Kameralnej, gdzie o 13.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji żołnierzy kpt. Salwy. Potem uroczystości przy pomniku, Apel Poległych i zakończenie rajdu z ogłoszeniem zwycięzców.

Kpt. Jan Dubaniowski ‘Salwa’ zginął 27 września 1947 roku w obławie urządzonej przez Urząd Bezpieczeństwa.

 

Spotkanie z Grażyną Zielińską – aktorką teatralną i filmową odbędzie się dziś o 17.00 w Dąbrowskim Domu Kultury. Wstęp jest wolny. To kolejne wydarzenie w ramach projektu ‚Z gwiazdami nie tylko… zaczytani’.
Spotkanie poprowadzi Dariusz Rekosz – pisarz, autor prozy przygodowo-detektywistycznej oraz komedii, kryminałów i przewodników dla dorosłych, animator kultury.

 

Będzie można podziwiać konkursy z udziałem zaprzęgów konnych, skorzystać z atrakcji dla całych rodzin i miło spędzić niedzielne popołudnie.
Już 16 września w Skrzyszowie k. Tarnowa II Zawody Towarzyskie w Skokach przez Przeszkody. – Warto przyjść, bo program jest tak przygotowany, aby każdy znalazł coś dla siebie – zaprasza Agnieszka Nowak, sekretarz Stowarzyszenia Olimp – Skrzyszów.

II Zawody Towarzyskie w Skokach przez Przeszkody pod patronatem RDN Małopolska ruszają w niedzielę, 16 września o 11, potrwają do ok. 18.00. Impreza odbędzie się na terenie stadniny koni Olimp.

 

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu ma być jeszcze piękniejsza.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowuje się do modernizacji i przeniesienia w to miejsce dodatkowo Chaty Stefanii Łączyńskiej, która również znajduje się na terenie Zalipia.

– Dom będzie wymalowany w środku i na zewnątrz – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Remont ma się zakończyć początkiem grudnia 2018 roku.

Muzeum zaprasza także na wrześniowe atrakcje. 15 września w ratuszu spotkanie autorskie z Krystianem Janikiem, autorem kryminału ‘Pomsta’, a dwa dni później wystawa Wiesławy Stefańskiej ‘Malarstwo’ w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

23 września odbędą się kolejne spotkania w ramach cyklu ‘Galeria Jednego Obiektu’ a ostatni weekend września ruszy ogólnopolska akcja ’60+ kultura’ dla seniorów, którzy będą mogli bezpłatnie zwiedzać oddziały i filie muzeum w Tarnowie.

 

Komedia Aleksandra Fredry “Śluby Panieńskie” w reżyserii znanego aktora Wojciecha Malajkata otworzy sezon 2018/2019 w tarnowskim teatrze im. Ludwika Solskiego. Jednocześnie sztuka jest propozycją na XXII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia.

Jak zapowiada Marcin Hycnar, dyrektor artystyczny teatru, sztuki przygotowywane na ten sezon to dzieła rodzimych autorów ze względu na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tej samej zasadzie dobrano przedstawienia festiwalowe.

-Chcielibyśmy przedstawić tarnowianom te pozycje z naszej rodzimej literatury, nie tylko dramatycznej, którymi możemy się pochwalić. Wybraliśmy te, które są najcenniejsze i które coś ważkiego mówią o nas, Polakach, i o kraju, w którym przyszło nam żyć zarówno dawno, dawno temu jak i współcześnie – wyjaśnia Marcin Hycnar.

-To jest moim zdaniem jedna z kilku komedii Fredry, która się kompletnie nie zestarzała. ‚Śluby panieńskie” znają wszyscy tak naprawdę, a mimo to bardzo liczę na to, że uda nam się zaskoczyć państwa – mówi Wojciech Malajkat, reżyser przedstawienia.

Premiera ‚Ślubów panieńskich” już w niedzielę, 16 września, o godz. 19.00 w tarnowskim teatrze. XXII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia startuje 21 września.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie uczczone także widowiskiem muzycznym ‚Warto było” w reżyserii Ceziego Studniaka. Premiera tarnowska wydarzenia zaplanowana została na 9 listopada.

Na deskach tarnowskiego teatru w tym sezonie zobaczymy także m.in. sztuki Michała Walczaka ‚Piaskownica” i ‚Pierwszy raz” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, gombrowiczowskie ‚Trans-atlantyk” i ‚Dziennik” w adaptacji Tomasza Gawrona oraz ‚Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Edwarda Wojtaszka. Dla dzieci teatr planuje ‚Króla Maciusia Pierwszego” w adaptacji Tomasza Piaseckiego.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Fecko
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN