Weekendowe propozycje kulturalne – 26.10.2018

26.10.2018

Tarnów jako Pierwsze Niepodległe prawie gotowy do świętowania.

30 października, w dzień zwycięskiego zrywu niepodległościowego w mieście pod Górą św. Marcina duże uroczystości.

Rozpocznie je połączona sesja rady miejskiej i rady powiatu, podczas której zostaną wręczone Nagrody im. Tadeusza Tertila.

O godzinie 13.20 przy Pasażu odsłonięta zostanie rzeźba burmistrza niepodległości.

Następnie przy mogiłach legionistów w Starym Cmentarzu odbędzie się Apel Pamięci. Zakończy go Msza Święta w tarnowskiej katedrze.

– Zachęcamy wszystkich do przybycia – mówi Ryszard Żądło z rady Osiedla Starówka.

Święto zakończy Gala ‘Tarnów – Pierwsze Niepodległe” w hali Sportowo-Widowiskowej o godzinie 19.00.

Zagra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Filharmonii Krakowskiej.

 

‘Szynwałd dla Niepodległej’ – wielka uroczystość z okazji 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się już w poniedziałek, 29 października w tej podtarnowskiej miejscowości.

– Wspominamy z wdzięcznością wszystkich twórców i wodzów odrodzonej Rzeczpospolitej. Pamiętamy również o mieszkańcach Szynwałdu, którzy oddali swoje życie za wolną Ojczyznę – mówi Stanisława Siemek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. – Szkoła w Szynwałdzie kultywuje tradycje historyczne, patriotyczne i niepodległościowe – dodaje dyrektor Stanisława Siemek.

Uroczystość w Szynwałdzie zainauguruje w poniedziałek o 15.00 Msza św. z modlitwą różańcową w kościele parafialnym. Następnie przy pomniku będzie Apel Pamięci. Ponadto będzie plenerowe spotkanie przy ognisku i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i niepodległościowych. Zaplanowano także multimedialną prezentację historyczną. Będzie czekać również wojskowa grochówka. To wszystko na placu, obok szkoły w Szynwałdzie.

 

Z opowieści babci pamięta żołnierzy w szaroniebieskich mundurach, którzy maszerowali przez Tarnów sto lat temu. Dzisiaj poprzez swoją książkę chce zabrać czytelników do dawnego Tarnowa, czekającego na Wielką Wojnę, po której wreszcie nad miastem miał pojawić się wizerunek orła razem z biało-czerwonym sztandarem.

– Wyobraźnię najłatwiej jest poruszyć czytając opowieści świadków i przeglądając zdjęcia czy obrazy – mówi Marek Tomaszewski, autor publikacji ‘Tarnów. Wielka Wojna 1914 – 1918. Droga do Niepodległej”.

Książka – ‘Tarnów. Wielka Wojna 1914 – 1918. Droga do Niepodległej” będzie dostępna w księgarniach od najbliższego poniedziałku, 29 października.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN