Wielkie święto małopolskich rolników już dziś w gminie Żabno

09.09.2021

 To będzie okazja do podziękowań za tegoroczne zbiory, ale także do poznania obyczajów ludowych i wspólnej zabawy.

Zgodnie z tradycją zostanie wybrany też najpiękniejszy wieniec żniwny. Wojewódzkie dożynki odbędą się dzisiaj w Łęgu Tarnowskim.

– Dożynkowe spotkania to staropolski obyczaj, który stał się częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. Święto plonów jest jednym z najważniejszych, corocznych wydarzeń w naszym regionie – mówi Marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

– Dożynki to tradycyjne święto dziękczynienia Panu Bogu za dobre zbiory. My w Małopolsce w sposób szczególny dziękujemy wszystkim rolnikom, którzy ciężko pracują, żeby te zbiory były jak najlepsze. Małopolska żywność jest bardzo ceniona, bardzo dużo gospodarstw rolnych produkuje zdrową, ekologiczną żywność, dzięki temu też na małopolskich stołach nie brakuje chleba.

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczną się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża zostanie odprawiona o godz. 14.30. Radio RDN będzie transmitować tę uroczystość.

Następnie na błoniach przy budynku Centrum Kulturalno – Oświatowo – Sportowym w Łęgu Tarnowskim zaplanowano atrakcje zarówno dla smakoszy regionalnych przysmaków, jak i miłośników muzyki. Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentuje Zespół Folklorystyczny ‘Bobrowianie’. Wystąpią także: Zespół Folklorystyczny ‘Otfinowianie’, Grupa Śpiewacza ‘Otfinowianki’ i Kapela ‘Powiślanie’. O godz. 17:30 zagra Kapela Górole, a na godz. 19:00 zaplanowany został koncert Eleni. Podczas Wojewódzkich Dożynek zostanie przeprowadzony Konkurs Wieńców Dożynkowych. Spośród laureatów wyłoniona zostanie Grupa Wieńcowa, która będzie reprezentować Małopolskę podczas Dożynek Prezydenckich.

Na placu dożynkowym swoje stoiska zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Żabno oraz lokalni producenci i przedsiębiorcy, a także instytucje i organizacje działające na terenie województwa.

Podczas dożynek, każdy chętny będzie się mógł zaszczepić przeciw Covid-19 w specjalnym mobilnym punkcie szczepień.

Posłuchaj:
Witold Kozłowski
Wydawca, fot. gmina Żabno
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN