Wschód is good – nowa książka Pawła Krysy

02.04.2020

Tarnowski podróżnik, historyk i fotografik swoje ponad 20-letnie doświadczenie podróżnicze po krajach Wschodu zawarł w 28 rozdziałach swojej nowej książki „Wschód is good”.

Książka ma charakter polemiczny ze stereotypami o Wschodzie – mówi Paweł Krysa.

– Blisko 20 lat podróżowania po tym Wschodzie zupełnie nie zgadza się ze stereotypem, że na przykład tu się kończy cywilizacja na Bugu, że tam jest tak, jak to się najczęściej w mediach przedstawia. Dla mnie każdy wyjazd jest pełen radości i nigdy nic złego tam mnie nie spotkało, ludzie są przemili. Właśnie o takim Wschodzie napisałem tę książkę. Dodatkowo myślę, że ta książka jest trochę na przekór innym książkom pisanym o tych terenach, po przeczytaniu których człowiek nie ma specjalnie ochoty, żeby tam jechać.

Książka to zbiór gawęd i opowieści o przygodach, które spotkały autora w Gruzji, Armenii, Rosji, Krymie, Ukrainie, Białorusi i Rumunii. Autor wspomina jedną z nich, którą przeżył w regionie Maramuresz w północnej Rumunii, gdzie był z grupą swoich przyjaciół.

– Siedliśmy nad strumykiem, rozłożyliśmy jakieś kanapki. A po drugiej stronie tego strumyka była wioska. W pewnym momencie jakiś dziadzio na migi coś mi zaczął pokazywać. On po swojemu, ja po swojemu, nie byliśmy w stanie się dogadać. Za jakiś kwadrans patrzę, a dziadek stoi przed nami. Okazało się, że okrążył w zasadzie całą wieś, po prostu wziął mnie za rękę i zaprowadził kawałeczek dalej, gdzie na patyku wisiał garnuszek, bo doszedł do wniosku, że my te kanapki jemy, a nie bardzo mamy czym popić.

Właśnie przez takie historie dla mnie Wschód is good – mówi Paweł Krysa.

Pozycja ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej MG.

Posłuchaj:
Paweł Krysa
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN