Zbliża się finał 59. edycji konkursu Malowana Chata

17.06.2022

Ponad 100 osób wzięło udział w tegorocznym konkursie Malowana Chata. Już w najbliższą niedzielę, 19 czerwca o godzinie 15.00 w Domu Malarek w Zalipiu rozpocznie się finał konkursu, na którym ogłoszone zostaną wyniki.

Wcześniej, w piątek (17.06) i sobotę (18.06) komisja konkursowa rozpocznie ocenianie tegorocznych prac. Konkurs ma bogatą historię – podkreśla dyrektor Domu Malarek im. Felicji Curyłowej w Zalipiu Ewelina Sokołowska.

– Konkurs Malowana Chata jest jednym z najstarszych konkursów na sztukę ludową w Polsce, tuż po szopkach krakowskich. Uczestniczy w nim co roku około 100 osób. Od przedszkola, po leciwe osoby, które już tylko utrzymują tradycje. Celem konkursu jest podtrzymanie i kultywowanie tradycji. Staramy się też, aby turyści, którzy licznie odwiedzają Zalipie mogli cieszyć się świeżymi i pięknymi malaturami.

Malarki i malarze biorący udział w konkursie już od kilku tygodni odnawiali i tworzyli nowe kompozycje kwiatowe do konkursu.

– W tym roku konkurs przyjmie tradycyjną formę. W piątek i sobotę jeździ komisja, która ocenia zagrody. W niedzielę będzie ogłoszenie wyników. W tym roku jest trochę inna forma, nie będzie plenerowej imprezy tylko uroczyste ogłoszenie wyników w budynku Domu Malarek.

W dniu finału konkursu zostanie otwarta wystawa w Domu Malarek dotycząca nieżyjących już artystek, które przez wiele lat tworzyły sztukę ludową Zalipia.

Wielkie malowanie w Zalipiu!

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN