1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

01.03.2021

Dziś wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Wiedza Polaków na temat powojennych walk partyzanckich wciąż jest niewystarczająca – mówił w porannej rozmowie Słowo za słowo dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

– Musimy pamiętać o tym, że Żołnierze Wyklęci mieli bardzo złą prasę przez okres niemal półwiecza komunizmu, byli wówczas nazywani bandytami, ale również w III Rzeczypospolitej podchodzono do nich z dużym dystansem. Kilka lat temu CBOS przeprowadzał badania związane ze świadomością powojennego podziemia i wynikało z tych badań, że niemal połowa ankietowanych nie wiedziała, że w powojennej Polsce jeszcze walczyli partyzanci.

Jak oddaje dyrektor krakowskiego IPNu, tematyka Wyklętych wciąż pozostaje nie wyczerpana m.in. w systemie edukacji. – Istotnym jest, aby odkłamywać historię i wracać do tego, co działo się po wojnie i do ludzi, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski – dodaje dr hab. Filip Musiał.

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Posłuchaj:
Filip Musiał
Katarzyna Antosz, fot. ipn.gov.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN