14 czerwca – Rocznica I transportu więźniów do Auschwitz-Birkenau

14.06.2021

W Tarnowie odbędą się dziś obchody 81. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 roku z tarnowskiego dworca do Oświęcimia wyruszył transport 728 więźniów politycznych.

Wśród nich był m. in. wybitny przedwojenny olimpijczyk polski, Bronisław Czech. Mężczyźni przewiezieni zostali przez Niemców do powstającego obozu z Tarnowa pociągami.

Jak przypomina Ryszard Lis, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem-Pamięć O KL Auschwitz-Birkenau, jest to wyjątkowo tragiczne wydarzenie w historii Tarnowa.

-Właściwie tarnowscy więźniowie dali początek istnienia, no i tragicznej działalności, zbrodniczej działalności tego obozu. Ten transport, ta historia jest symbolem, symbolem w ogóle tej tragedii obozowej i tej tragedii Holocaustu.

Mało kto wie, że z Tarnowa wyruszył również pierwszy transport kobiecy do Auschwitz, więc miasto jest, jak określa to Ryszard Lis, wyjątkowo naznaczone tragiczną historią zagłady narodów dokonywanej przez niemieckiego okupanta.

W rocznicę pierwszego transportu odbędą się, skromne z racji pandemii, obchody rocznicowe. O godz. 10 przedstawiciele władz miasta i organizacji patriotycznych złożą kwiaty pod Pomnikiem I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.

Godzinę później podobna ceremonia odbędzie się na tarnowskim dworcu kolejowym, pod tablicą upamiętniającą wywiezionych stąd do obozu Polaków.

Posłuchaj:
Ryszard Lis
Maria Polaczek, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN