19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

19.11.2020

Główną przyczyną zachorowań na raka płuca jest dym tytoniowy. Nawet około 90% wszystkich przypadków raka płuca związanych jest z paleniem tytoniu, a ryzyko wystąpienia tej choroby jest ponad dwudziestokrotnie wyższe u palaczy niż osób niepalących.

W Polsce od lat podejmowane są wysiłki na rzecz ograniczenia zdrowotnych skutków palenia tytoniu w społeczeństwie. Liczne rozwiązania legislacyjne zmniejszające narażenie na dym tytoniowy oraz narodowe programy zdrowotne (Narodowy Program Zdrowia, Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych) wzmacniane są także podejmowanymi działaniami interwencyjnymi.

Decydujesz się na zapalenie papierosa? Wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. to trzy wielkie grupy chorobowe, które występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Dlatego z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia przypominamy – rzucenie palenia jest korzystne dla wszystkich palaczy, niezależnie od wieku.

W dzisiejszych audycjach z cyklu Planuję długie życie w RDN Nowy Sącz zapraszamy na rozmowę, w której gościem będzie lekarz Andrzej Fugiel. Odpowiemy w nich między innymi na pytania:

Czy prawdą jest, że bierne palenie jest tak samo niebezpieczne i szkodliwe, jak palenie tradycyjne?

Jaki wpływ na płuca ma bierne palenie?

Co się dzieje, gdy dzieci są biernymi palaczami?

Gdzie uzyskać wsparcie w rzucaniu nałogu.

Audycje do odsłuchania:

Planuję długie życie – RDN Nowy Sącz

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN