21-latek podejrzany o śmiertelnie potrącenie małżeństwa z dzieckiem stanął przed sądem

20.02.2019

W Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu ruszyła sprawa sprzed ponad roku. Na ławie oskarżonych usiadł Rafał R., który przyznał się do potrącenia 3-osobowej rodziny w Świdniku, na początku ubiegłego roku. Niestety rodziców i dziecka nie udało się uratować, a oskarżonemu grozi kilka lat więzienia.

Z materiału zgromadzonego przez prokuraturę wynika, że 21-latek śmiertelnie potrącił dwójkę dorosłych i ich 10-letniego syna, a później uciekł z miejsca wypadku, nie pomagając poszkodowanym.

Jarosław Łukacz z Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu nie ma wątpliwości co do winy kierowcy. – Kluczowa w sprawie jest opinia biegłego z zakresu ruchu drogowego, który generalnie stwierdził nieprawidłową taktykę i technikę jazdy osoby kierującej, w stosunku do panujących warunków. Opieramy się również na materiale dowodowym zgromadzonym na etapie przygotowawczym. Są to wyjaśnienia samego oskarżonego, który przyznał się do winy. 

Zaraz po zatrzymaniu oskarżony miał podkreślić również, że kierował pod wpływem alkoholu. Okazało się także, że sprawca znał poszkodowanych, ponieważ wcześniej spotkał się z nimi. Zaraz po wypadku 21-latek miał ukryć samochód, którym kierował i wrócić na miejsce wypadku, gdzie przyglądał się akcji ratowniczej. Przed sądem stanął również mężczyzna, który miał pomagać sprawcy wypadku.

– Wobec niego został sformułowany zarzut utrudniania postępowania, poprzez zatajenie w zeznaniach pewnych okoliczności mających istotnie znaczenie dowodowe w ustaleniu okoliczności przebiegu zdarzenia – dodaje prokurator Jarosław Łukacz.

Chodzi między innymi o zatajenie informacji o samochodach, których używał sprawca wypadku oraz o okolicznościach powstania uszkodzeń na aucie, którym 21-latek potrącił małżeństwo z synem. Sprawcy wypadku grozi do 12 lat więzienia, a mężczyźnie, który utrudniał prowadzenie śledztwa do 8 lat odsiadki.  Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

Posłuchaj:
Jarosław Łukacz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN