22 lat temu Jan Paweł II był w Starym Sączu podczas kanonizacji św. Kingi

16.06.2021

Dziś (16.06) mamy 22. rocznicę kanonizacji św. Kingi. 16 czerwca 1999 roku ponad pół miliona osób zgromadziło się na starosądeckich błoniach. Mimo problemów zdrowotnych na Sądecczyznę przyleciał Jan Paweł II, który przewodniczył Mszy świętej kanonizacyjnej.

Św. Kinga jest założycielką klasztoru Klarysek, patronką diecezji tarnowskiej, Starego Sącza i polskich samorządowców. Zmarła w 1292 roku w Starym Sączu i jest nieodłącznie związana z tym miejscem i z regionem.

16 czerwca 1999 roku na Sądecczyznę przybył papież Jan Paweł II. We Mszy świętej na błoniach wzięło udział ponad pół miliona osób, w tym siostry Klaryski.

Po uroczystościach miałyśmy okazję się z nim spotkać – wspomina siostra Teresa Izworska, z klasztoru sióstr Klarysek w Starym Sączu. – To było dla nas ogromne przeżycie. To jakby się spotkało niebo z ziemią. Kiedy Ojciec Święty został wyniesiony na ołtarze, dotarło do nas, że w Starym Sączu spotkało się dwoje wielkich świętych – dodaje.

Klaryski wspominają też słowa, które wypowiedział do nich papież Jan Paweł II. – Zaśpiewałyśmy dla niego, a potem się pomodlił. Siostry też zagadały do Ojca Świętego. Najlepsze było na koniec. Uśmiechnął się i z figlarnym spojrzeniem powiedział: “Sprawujcie mi się dobrze” – mówi siostra Teresa Izworska.

Te słowa zostały umieszczone w pamiątkowej tabliczce przy klasztornym ołtarzu św. Kingi. Do dziś zachował się też salonik, w którym Jan Paweł II odpoczywał po zakończeniu Mszy świętej.

 

Posłuchaj:
Rozmowa z siostrą Teresą Izworską
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN