22 tysiące uczniów rozpocznie naukę w tarnowskich szkołach – ostatnie przygotowania

30.08.2019

W klasach szkół średnich zapowiada się bardzo ciasno. Związki zawodowe alarmują, że wszystkich czeka trudny rok, bo klasy w szkołach średnich będą przeludnione ze względu na podwójny rocznik. Nawet 36 osób w klasie będzie nie wyjątkiem, a normą.

W szkołach średnich w Tarnowie naukę rozpocznie ponad 4600 uczniów, 70 proc. z nich to uczniowie spoza miasta. Najbardziej oblegana szkołą w pierwszym naborze było IV LO w Tarnowie.

Najwięcej klas pierwszych będzie w III LO – mówi rzecznik prezydenta, Ireneusz Kutrzuba.

– Do III LO będzie uczęszczać 490 uczniów w pierwszych klasach. Po 12 oddziałów utworzono w I LO, gdzie liczba pierwszoklasistów sięga blisko 390. Dużo pierwszych klas jest również w Zespole Szkół Technicznych – ponad 350. Duży nabór również jest w IV i II LO.

Jeśli chodzi o podstawówki naukę rozpocznie 820 pierwszaków, w tym prawie 70 maluchów spoza miasta.

– Najwięcej uczniów rozpocznie naukę w Szkole Podstawowej nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi. Będzie tam uczęszczać 100 pierwszaków. Od nowego roku w szkolnych ławach zasiedli głównie siedmiolatkowie, tylko 12 sześciolatków rozpocznie naukę, czyli ta liczba wyraźnie spada.

Najwięcej uczniów od września będzie uczyć się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mościcach – ponad 1200. Drugie miejsce pod względem liczebności zajmuje III LO – ponad 1020.

Przypomnijmy, w Tarnowie w czerwcu wypowiedzenia otrzymało około 70-ciu nauczycieli. Dyrektorzy pracują jeszcze nad arkuszami – informuje Urząd Miasta i pełna liczba tych, którzy nie wrócą do pracy, ma być znana we wrześniu.

W powiecie tarnowskim nie będzie w tym roku szkolnym zwolnień, były dodatkowe godziny dla nauczycieli z powodu 20 dodatkowych oddziałów.

Tymczasem nowy rok szkolny zapowiada się referendum przedstrajkowym. Do 16 września, nauczyciele mają zdecydować, czy dojdzie do strajku.

Posłuchaj:
Ireneusz Kutrzuba
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN