2200 wykroczeń w dwa dni. Akcja małopolskiej policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

04.02.2021

W dwóch wybranych dniach stycznia małopolska policja prowadziła akcję “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas prowadzonych działań w całym województwie policjanci odnotowali ponad 2200 wykroczeń popełnionych przez kierowców, rowerzystów i pieszych.

Ponad 1600 wykroczeń popełnili kierowcy wobec pieszych i rowerzystów, z czego ponad 600 dotyczyło nieprawidłowego przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

Niemal 600 wykroczeń popełnili rowerzyści i piesi.

Cykliści najczęściej przejeżdżali przez przejście dla pieszych, niestosowali się do sygnalizacji świetlnej i niesygnalizowali swoich manewrów.

Piesi natomiast przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz przy nadawanym czerwonym świetle.

To pokazuje, że niestety, w dalszym ciągu jesteśmy nieuważni, w dalszym ciągu nie zwracamy uwagi na to, co się wokół nas dzieje. Jako kierowcy, musimy cały czas mieć z tyłu głowy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, musimy mieć wzmożoną uwagę i tego pieszego przepuścić. Natomiast z drugiej strony również piesi nie są do końca bez winy, bo wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, w której pieszy wtargnął przed nadjeżdżający pojazd i dochodzi do niepotrzebnych tragedii. Więc jedna i druga strona, w tych rejonach newralgicznych, przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, musi zwracać baczniejszą uwagę – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.

Liczba niechronionych uczestników ruchu – pieszych i rowerzystów – z roku na rok maleje, wciąż jednak pozostajemy w czołówce Unii Europejskiej.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Roman Ciepiela -16.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN