25. Galicjaner Sztetl – kolejne wydarzenia już w październiku

20.09.2020

Wielkie Święta Żydowskie: od Rosz Haszana do Simchat Tora – pod takim hasłem odbędzie się cykl wydarzeń wpisujących się w obchody tegorocznej, 25. edycji Galicjaner Sztetl w Tarnowie.

Spróbujemy ten projekt zmieścić w tygodniu od 2 do 11 października – mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

To jest okres, kiedy Żydzi obchodzą Święto Szałasów. Przez tydzień w szałasie będziemy przyjmować gości i odbędzie się tam cykl spotkań na różne tematy. Choć będziemy go realizować później, wpisujemy to w taki cykl Wielkich Świąt Żydowskich: Nowy Rok, Sądne Dni, oraz cykl Święta Namiotów.

Wykłady będą dotyczyć między innymi genezy żydowskiego kalendarza, a także poszczególnych świąt przypadających w tym czasie.

Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników są między innymi budowa szałasu, warsztaty pisania po hebrajsku, warsztaty tworzenia żydowskich noworocznych dekoracji, a także koncert muzyki żydowskiej wieńczący całość obchodów.

Całość będzie miała miejsce tradycyjnie pod tarnowską Bimą, tam też, w siedzibie Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej przy Placu Rybnym odbędzie się kiermasz książek, z którego dochód przeznaczony będzie na renowację tarnowskiego cmentarza żydowskiego.

Galicjaner Sztetl, to jeden z największych festiwali żydowskich w Polsce. Tegoroczne obchody rozpoczęły się w czerwcu na tarnowskim Kirkucie uroczystością upamiętniającą rozpoczęcie niemieckiej systematycznej akcji zagłady społeczności żydowskiej.

Organizatorem obchodów jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie we współpracy z miastem Tarnów i restauracją Stara Łaźnia.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN