25 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej [ZDJĘCIA]

24.12.2018

W Wigilię 1993 roku o godzinie 16.00 emisję rozpoczęło Radio Dobra Nowina. Stację powołał do życia ówczesny biskup tarnowski, Józef Życiński.

Misję tworzenia radia powierzył ks. Ryszardowi Piaseckiemu, który wcześniej zwrócił się do biskupa z pomysłem uruchomienia rozgłośni.

Emisję poprzedziły miesiące przygotowań. Były remonty, próbne emisje i warsztaty dla pierwszej ekipy.

Biskup Józef Życiński zawsze interesował się radiem, wymyślił także nazwę stacji – wspomina ks. Ryszard Piasecki, twórca radia i pierwszy dyrektor.

Nazwa Radia Dobra Nowina padła dosyć niespodziewanie. Podczas wypełniania dokumentów trzeba było podać nazwę. Biskup od razu powiedział – Dobra Nowina. Świetna nazwa pomyślałem, a w uszach zabrzmiał mi skrót RDN. Myślę że ta nazwa przyczyniła się do wytypowania daty rozpoczęcia emisji. Rodzi się Chrystus, który przyniósł Dobrą Nowinę o zbawieniu. W związku z tym RDN rozpoczyna swoją działalność w Wigilię – dodaje.

Bp Józef Życiński był w studiu przy Bema 14, kiedy rozpoczynała się emisja – przypomina ks. Józef Kloch, pierwszy dyrektor programowy Radia Dobra Nowina.

Audycję i nadawanie radia rozpoczął bp Józef Życiński, witając wszystkich diecezjan i wyrażając radość, że oto ruszyło Radio Dobra Nowina. Była Wigilia przed Bożym Narodzeniem – opowiada ks. Kloch.

Bp Józef Życiński miał swój stały program ‚Kwadrans pasterski”, w którym mówił o życiu Kościoła.

Ks. Michał Drożdż, prof. UPJPII w Krakowie był pierwszym dyrektorem redakcji informacji Radia Dobra Nowina, później także wieloletnim dyrektorem programowym rozgłośni.

Wspomina, że na początku w radiu pracowali wolontariusze.

My zaczynaliśmy od amatorów. To byli uczniowie, studenci i grupa nauczycieli. Rozpisywaliśmy nabory, przesłuchań było bardzo dużo, podczas których określaliśmy potencjał radiowy. Początki nie były łatwe, nie było komputerów i Internetu. Montowaliśmy na magnetofonach szpulowych, na małych kasetach i z takich narzędzi odtwarzaliśmy dźwięki na antenie – opowiada.

Ks. Józef Kloch, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wieloletni rzecznik Konferencji Episkopatu Polski był pierwszym dyrektorem programowym Radia Dobra Nowina. Po latach mówi, że radiu wiele zawdzięcza.

Bez Radia Dobra Nowina nie zostałbym rzecznikiem KEP i nie byłbym takim rzecznikiem, jakim byłem. Radio zmieniło moje życie. Na sali wykładowej, udzielając wywiadów, czy prowadząc ćwiczenia uniwersyteckie korzystam z tego, czego się nauczyłem w radiu RDN– wspomina.

Praca w radiu dla wielu była pasją. Przez 25 lat radio tworzyło około 200 osób – pracowników i współpracowników.

To była praca mojego życia – tak o latach spędzonych w rozgłośni mówi Grzegorz Kotapka. Dziś mieszka w Kanadzie, a w radiu był realizatorem. Kiedy jest w Tarnowie z sentymentem odwiedza radio RDN.

– Mogę powiedzieć, że radio to była praca mojego życia. Jeśli robisz to co lubisz , możesz grać to co lubisz i to, o co proszą ludzie, to jest bajeczna praca. Wspaniali koledzy, koleżanki, kilka osób do dziś tutaj pracuje– opowiada.

Radio nadające na żywo to także ryzyko różnych sytuacji.

Doświadczył tego pierwszy dyrektor ks. Ryszard Piasecki, który mieszkał w radiu przy Bema 14.

Człowiek sobie spokojnie śpi, a przed 6 godziną dzwoni redaktorka, że zacięła się drukarka. Ubrałem sutannę na piżamę i biegłem do studia, które miałem za ścianą. Były też sytuacje, że musiałem realizować program, bo realizator nie dojechał z powodu zimowych warunków. Czasami trzeba też było przeczytać serwis – wspomina.

Z okazji 25-lecia, radiowcy będą się modlić w Wigilię w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie. O godzinie 8.00 zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana przez kapłanów – twórców radia. Będzie ona transmitowana przez Radio RDN. W Wigilię od godziny 12.00 zapraszamy na specjalny program jubileuszowy. Będzie Opowieść Wigilijna i kulisy powstania Radia Dobra Nowina. Od 13.00 będzie można posłuchać wspomnień twórców radia RDN – ks. Ryszarda Piaseckiego, ks. Józefa Klocha i ks. Michała Drożdża.

Natomiast 5 stycznia w Tarnowie odbędzie się jubileuszowa Gala, podczas której spotkają się twórcy radia, byli i obecni pracownicy stacji, a także zaproszeni goście i słuchacze. Z koncertem kolęd wystąpi zespół Golec uOrkiestra. 6 stycznia biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczyć Mszy św. o godzinie 12.00 z okazji 25-lecia Radia RDN. Eucharystia zostanie odprawiona w tarnowskiej katedrze.

Radio RDN jest dziś lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w południowo-wschodniej Polsce. Stacja swoim zasięgiem obejmuje około 1.5 mln potencjalnych słuchaczy. RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz jest radiem informacyjno-muzycznym, opiniotwórczym radiem lokalnym oraz nowoczesnym radiem ewangelicznym.

Posłuchaj:
ks. Ryszard Piasecki
ks. Józef Kloch
archiwalne nagranie
Ks. Michał Drożdż
ks. Józef Kloch
Grzegorz Kotapka
ks. Ryszard Piasecki
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jacek Drobot
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN