300 kontroli pieców w dwa miesiące. Posypały się mandaty [WIDEO]

31.01.2019

Kontrole odbywają się głównie po zgłoszeniach mieszkańców. W tym czasie 14 osób dostało mandaty, a najwyższa kara wyniosła 500 złotych.

– Kontrola nie odbyła się w domu prywatnym, a w przedsiębiorstwie, gdzie były spalane płyty MDF. Często podczas takich kontroli robimy dodatkowo zdjęcia, żeby mieć dowody. Zazwyczaj właściciele zdają sobie sprawę, że robią to czego nie powinni robić i są łapani na gorącym uczynku – tłumaczył w porannej rozmowie radia RDN Nowy Sącz Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

– Trzeba pamiętać o tym, że to właściciele odpowiadają za to, co jest palone w piecach.  Straż Miejska ma prawo wejść do kotłowni i skontrolować, co znajduje się wokół kotła. Strażnicy dopytują też o źródło pochodzenia węgla, a mieszkańcy z reguły chętnie pokazują dokumenty z zakupu opału – dodał.

Strażnicy kontrolują również składy budowlane. Najczęściej mieszkańcy zgłaszają czarny dym z kominów, który jest największy przy rozpalaniu kotłów.

Nasz gość zaznaczył również, że dron, który ma wyłapywać osoby spalające śmieci, zacznie działać od przyszłej zimy. Na razie trwa szkolenie strażników z obsługi urządzenia.

 

Posłuchaj:
Ryszard Wasiluk
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN