40 milionów złotych przekazał rząd na wywóz niebezpiecznych odpadów z terenu byłej rafinerii Glimar w Gorlicach

30.07.2020

10 milionów złotych – tyle brakuje, aby z Gorlic wywieziono toksyczne odpady. Jak wiecie z naszych wiadomości, koszt wywozu i utylizacji nielegalnie zgromadzonych chemikaliów wynosi około 50 milionów złotych. 40 milionów, czyli 80% tej kwoty udało się uzyskać ze źródeł rządowych. – Wstępnie miasto też zaczęło szukać wykonawcy – wyjaśnia poseł Barbara Bartuś.

– Pan burmistrz nas poinformował, że kolejna firma zainteresowana tym, żeby wywieźć i utylizować te odpady znajduje się i spotykają się. Firmę też będzie wybierał burmistrz Gorlic, bo to jest jego zadanie, więc nasze kompetencje są bardzo ograniczone i to, co możemy, to staramy się pomóc – pomóc tym, którzy ten problem chcą rozwiązać.

Jednak 40 milionów wpłynie do kasy miejskiej dopiero wtedy, gdy miasto jako wkład własny wniesie 10 milionów złotych. Samorząd lokalny podjął starania, aby te pieniądze uzyskać z uruchomionego niedawno programu na likwidację właśnie tego typu składowisk na terenie województwa małopolskiego. Byłaby to jednak nie refundacja, a pożyczka o oprocentowaniu sięgającym 2 procent.

Posłuchaj:
Barbara Bartuś
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN