43 lata temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową

16.10.2021

Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak! Mogą być i po to – m.in. takie przesłanie zostawił w Tarnowie Jan Paweł II, a goszcząc w Starym Sączu podkreślał, że święci nie przemijają. Dziś 43. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły.

16 października 1978 roku podczas konklawe biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską. Metropolita krakowski został następcą św. Piotra.

Jan Paweł II dwa razy odwiedził diecezję tarnowską. W 1987 r. był w Tarnowie i beatyfikował Karolinę Kózkównę, a w 1999 r. przybył do Starego Sącza i kanonizował bł. Kingę.

W Starym Sączu do dziś stoi papieski ołtarz, jest muzeum i dom rekolekcyjny.

To był wyjątkowy dzień – mówi klaryska siostra Teresa Izworska.

To był jeden z najpiękniejszych dni w naszym życiu, zresztą też w historii Starego Sącza, wszystkich czcicieli św. Kingi. Całe wieki czekały na ten dzień. Bóg pozwolił nam dożyć tej chwili, że św. Kinga była kanonizowana obok klasztoru, który założyła i że dokonał jej papież Polak. To było niesamowite – wspomina klaryska.

Pamiątką po tarnowskiej wizycie Jana Pawła II jest kościół bł. Karoliny. To w tym miejscu miała miejsce beatyfikacja dziewicy i męczennicy. Także Tarnów ma papieskie okno. Znajduje się ono w domu biskupim przy ul. Mościckiego.

Muszę wam powiedzieć, że się bardzo cieszę, że jestem w Tarnowie i stoję tu w tym oknie. Nie macie pojęcia jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa, do księdza biskupa Ablewicza i myślałem sobie czy też ja jeszcze kiedyś pojadę do Tarnowa. I oto jestem. Pan Bóg łaskaw, Matka Boża z Tuchowa i Limanowej łaskawa, ksiądz biskup łaskaw i Wy też – mówił papież w Tarnowie.

W diecezji tarnowskiej żywy jest kult św. Jana Pawła II. Wiele parafii ma relikwie papieża Polaka. Są także szkoły, których patronem jest Jan Paweł II.

Halina Węgrzyn jest przewodniczącą społecznej rady Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej.

Naszą ideą jest testament Jana Pawła II, aby dbać o wychowanie dzieci i młodzieży, kształtować także poprzez wychowanie uczniów ich rodziny. Uczymy współpracy, porozumienia, wczytujemy się w nauczanie św. Jana Pawła II, które ciągle jest aktualne – podkreśla.

W diecezji tarnowskiej działa także Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Bezpłatne wykłady gromadzą słuchaczy w Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni, Mielcu i Krużlowej.

Pomysłodawcą i jego dyrektorem jest ks. dr hab. Jan Bartoszek.

– Jest to ważna instytucja dlatego, że przypomnienia i ciągłego wprowadzania w życie domaga się nauczanie św. Jana Pawła II chociażby o Kościele, rodzinie, małżeństwie, świętości życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Ważna jest także kwestia propagowania nauczania społecznego papieża, a szczególnie jego ustawiczne wołanie o pokój na całym świecie – dodaje.

Papież Polak zasiadał na Stolicy Piotrowej ponad 26 lat. Jego pontyfikat, trzeci pod względem długości w dziejach, wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata.

Nazywany papieżem-pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód, nędzę materialną i niestrudzenie docierał wszędzie tam, gdzie było łamane prawo człowieka do życia.

Posłuchaj:
Ogłoszenie wyboru papieża
s. Teresa Izworska
Jan Paweł II
Halina Węgrzyn
Ks. dr hab. Jan Bartoszek
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN