76. rocznica likwidacji sądeckiego getta

23.08.2018

Dokładnie 76 lat temu Żydzi na rozkaz hitlerowców stanęli na łące nad Dunajcem. Kilkuset z nich zostało wybranych do pracy, a wszyscy pozostali – przewiezieni do obozu w Bełżcu i zagazowani. Jak przekonuje dyrektor Sądeckiego Sztetlu, Łukasz Połomski – likwidacja getta na zawsze zmieniła Nowy Sącz.

– Żydzi niemalże przez trzy wieki współtworzyli to miasto, tak naprawdę już tutaj osadzeni w XVII wieku. Dźwignęli to miasto z upadku, a potem budowali tutaj jego samorząd, kulturę, edukację. Wszystko skończyło się brutalnie w czasie II wojny światowej – przed jej wybuchem co trzeci mieszkaniec Nowego Sącza był Żydem. To jest wydarzenie, które zmieniło bieg historii miasta – podkreśla Połomski.

W czwartek (23.08) można upamiętnić pomordowanych Żydów. O godzinie 18.30 przy kapliczce Szwedzkiej rozpocznie się spacer Śladami Zagłady – uczestnicy przejdą ulicą Jagiellońską i przez rynek na Plac 3 maja. Tu o 19:30 odbędzie się Apel Pamięci – najważniejsza uroczystość, w trakcie której zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Natomiast o 20.30 w kościele ewangelickim fundacja Nomina Rosae przygotowała wieczór poezji.

Posłuchaj:
Łukasz Połomski
Wydawca, fot. Sądecki Sztetl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN