8 firm chce budować most w Kurowie

15.02.2019

Za około 3-4 lata nowy most w Kurowie na trasie Nowy Sącz – Brzesko powinien być już gotowy. Do przetargu na budowę tej przeprawy zgłosiło się aż 8 firm. Są jednak duże różnice w ofertach.

Najdroższa opiewa na ponad 380 milionów złotych i złożyła ją firma Polaqua. Jak przekonuje Iwona Mikrut-Purchla z GDDKiA, duże koszty budowy są związane z terenem, przez jaki będzie przebiegał nowy most. – To jest duży obiekt, który będzie gwarantował, że podczas powodzi, gdy bardzo szybko następuje wzrost wody i spływ, wszelkie podpory mogłyby blokować przepływ wody. W przypadku tego mostu takiego niebezpieczeństwa nie będzie, ponieważ żadnych podpór w rzece nie zaplanowano.

Za nieco ponad połowę tej kwoty, czyli prawie 190 milionów złotych, nowy most chce wybudować konsorcjum Banimex. Jest to ta sama firma, która buduje nowy most heleński. Oferty innych wykonawców kształtują się na poziomie między 196 a 235 milionów złotych.

Wszyscy wykonawcy zadeklarowali, że roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, zostaną wykonane w terminie nie dłuższym niż 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. W ten czas nie będzie wliczana zima, czyli okres od 15 grudnia do 15 marca.

Istniejąca 400-metrowa przeprawa przez Dunajec w ciągu drogi krajowej 75 została wybudowana w 1943 roku. Szerokość jezdni to zaledwie 6 metrów i ciężarówki miewają problemy z wymijaniem się.

Nowa przeprawa została zaprojektowana zgodnie z parametrami technicznymi dla drogi klasy GP, czyli głównej przyspieszonej. Będzie położona poniżej starego mostu i dłuższa o 200 metrów. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieni się też przebieg drogi krajowej nr 75.

– Zostanie przebudowane skrzyżowanie z drogą gminną w Kurowie. Zmieni się również parking z miejscem do ważenia pojazdów. Powstaną też dwie konstrukcje oporowe, zatoki autobusowe i indywidualne zjazdy do posesji i nie zabraknie też ekranów akustycznych – wylicza Iwona Mikrut-Purchla.

W przyszłości będzie możliwa dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem. Na razie GDDKiA analizuje przedstawione oferty potencjalnych wykonawców.

Posłuchaj:
Iwona Mikrut-Purchla
Wydawca, fot. GDDKiA
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN