9 firm chce wybudować most na Dunajcu w Ostrowie

18.03.2021

Wszystkie oferty, które wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Tarnowie, są poniżej kosztorysu, który opiewał prawie na 39 i pół miliona zł.

Najniższą ofertę – 27,5 miliona zł – złożyła firma Wolmost z Rzeszowa w konsorcjum z Mostostalem z Kielc.

Spośród 9 ofert trzy są poniżej 30 milionów złotych. Pozostałe sześć mieści się w przedziale od 30 do 35 milionów zł – informuje starosta tarnowski, Roman Łucarz.

– Po otwarciu ofert będziemy musieli sprawdzić całą dokumentację, którą złożyła firma Wolmost. Z tych 27,5 miliona zł aż 8,5 miliona to są nasze wydatki, które musimy ponieść w ciągu tych dwóch lat jako Starostwo, dlatego że jest tam dużo pracy niekwalifikowanej, m.in. przesunięcie z powrotem kanalizacji pod most. Założyliśmy sobie, że około 15 kwietnia najpóźniej, dojdzie do podpisania umowy i potem niezwłocznie, bo czas nas nagli, przekazujemy plac budowy. Chcemy, żeby jeszcze w kwietniu ruszyły prace.

Nie zakończyły się jeszcze rozmowy z kancelarią premiera ws. finansowania mostu z Funduszu Dróg Samorządowych.

Powiat liczy na 80-procentowe dofinansowanie, ale – jak podkreśla starosta – do końca nie wiadomo ile pieniędzy dostanie.

– W związku z tym, że te środki zostały dosyć mocno ograniczone z powodu pandemii – na całe województwo małopolskie jest tylko 50 milionów zł – więc my pochłonęlibyśmy ok. 1/3 tej kwoty. Dlatego pan premier chciał wiedzieć, jaki będzie wynik przetargu i ile budżet państwa będzie musiał z FDS-u przeznaczyć. Do momentu podpisania umowy te pieniądze – przynajmniej na ten rok – muszą się znaleźć na naszym koncie. Prowadzimy także równoległe rozmowy odnośnie pieniędzy z rezerwy ogólnej budżetu państwa, żeby maksymalnie tę inwestycję sfinansować. Wszystko to jest w gestii pana premiera.

Most w Ostrowie ma być przejezdny końcem roku.

Prace przy przepinaniu kanalizacji z konstrukcji tymczasowej pod nowy most mają zakończyć się do marca przyszłego roku.

Posłuchaj:
Roman Łucarz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN