Czy pandemia wpłynie na jakość zimowego utrzymania dróg?

21.11.2020

W powiecie akcja zima może już ruszyć nawet w ten weekend. Również miasto zgłasza już gotowość i jeśli wystąpią opady oraz ujemne temperatury, akcja zostanie uruchomiona i sprzęt wyjedzie na drogi.

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią w powiecie tarnowskim nie będzie ograniczenia w puli pieniędzy na tę zimę – zapewnia Stanisław Pyzdek z Powiatowego Zarządu Dróg. – Zarezerwowane jest około miliona złotych, czyli tyle, ile średnio było poprzedniej zimy – dodaje.

Zimowym utrzymaniem dróg powiatowych głównie zajmują się na zlecenie firmy prywatne. Akcja zima rozpoczyna się po ogłoszeniu jej przez starostę i dyrektora Zarządu Dróg.

Większość dróg w powiecie ma standard 5, co oznacza, że wykonawcy muszą doprowadzić do przejezdności drogę do 8 godzinach od wystąpienia utrudnień – tłumaczy Stanisław Pyzdek.

– Rozliczamy się z wykonawcami zewnętrznymi na podstawie comiesięcznych faktur i w ramach faktur określamy tylko to, co zostało przejechane, więc nasze środki finansowe uzależnione są od pogody. Firma ma określone czynności, w ramach których są oględziny swoich rejonów. Podczas tych przejazdów zgłaszają dyżurnemu na bieżąco uwagi i to nasz dyżurny decyduje o konieczności wyjazdu lub – jeżeli opady są ciągle – bez sprawdzenia już wydaje dyspozycje do wyjazdu.

W Tarnowie na tę zimę będzie trochę mniej pieniędzy, co nie oznacza, że ulice na wypadek śnieżnej zimy nie będą odśnieżane, mówi kierownik Działu Utrzymania Miasta w ZDiK, Krzysztof Kluza.

– Pieniędzy jest trochę mniej, natomiast wychodzimy od tego, że ponieważ te zimy ostatnio są słabsze, więc zabezpieczenie jest też mniejsze, jeżeli chodzi o środki. Natomiast jeżeli zima by była w pełni, niestety te środki będą musiały być jakoś przeszeregowane, może z innych usług, w każdym razie na pewno będziemy musieli zadziałać i odśnieżać te ulice.

Jak dodaje Krzysztof Kluza, kolejność odśnieżania ulic zależy od intensywności ruchu na ulicach.

– Akcja zima jest uruchamiana przez ZDiK, potem dyspozytor MPGK przejmuje to działanie w koordynacji z naszymi pracownikami i naszym dyżurnym, więc jest pełna kontrola zlecającego tę usługę. Sama minusowa temperatura przy suchej nawierzchni nie sprawia zagrożenia, natomiast jeżeli wystąpią wraz z nią opady, to akcja musi zostać uruchomiona.

W Tarnowie zimowym utrzymaniem ulic zajmuje się MPGK, a chodnikami miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Posłuchaj:
Stanisław Pyzdek
Krzysztof Kluza
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (NS)- Policjant operacyjny
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN