Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe, podtopienia ulic i domów [AKTUALIZACJA]

30.08.2021

W gminach powiatu nowosądeckiego od rana trwa walka ze skutkami ulewnych deszczy.  Pogotowie przeciwpowodziowe, dotyczące lokalnych potoków ogłoszono w gminie Limanowa oraz mieście Grybów – gdzie zagrożenie stanowi rzeka Biała. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje już m.in. teren gmin Łososina Dolna, Bobowa czy Nowy Sącz.

 

17.50

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, sytuacja w regionie obecnie się stabilizuje. Strażacy cały czas działają np. w gminach Grybów i Korzenna (wypompowywanie wody z zalanych posesji), ale brak jest nowych zgłoszeń. Sytuacja stabilniejsza jest też w powiatach limanowskich i gorlickim. W całym regionie nadal jednak występują przelotne opady deszczu.

16.00

Całkowity brak przejazdu na drodze gminnej: Jelna – Niwy – Targowiska (oberwanie drogi, prawdopodobnie osuwisko); oberwanie pobocza drogi gminnej Lipie – Zbęk -Miłkowa (oberwanie pobocza drogi do potoku); oberwanie pobocza drogi gminnej Tropie – Habalina – Sarys (oberwanie pobocza przy drodze).

W gminie Kamionka Wielka zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Korzenna zalana droga Łęka Wykop – Mogilno; osuwisko w Mogilnie; Korzenna – zalanie domu i posesji; Koniuszowa – woda wystąpiła z koryta i zagraża budynkowi.

Sytuacja stabilna w Grybowie. Poziom wody w rzece na terenie miasta nieznacznie spadł. Wszystkie służby są w gotowości.

15.40

Pociągi jeżdżą! Jeden pas zwężony. Tak wygląda droga w Żegiestowie, która dziś rano osunęła się na tory

Zdjęcia przesyła słuchacz Artur.

14.48

Uwaga! Możliwe gwałtowne wzrosty poziomu wody

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że do jutra (31.08) do godz. 12:00 prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo i krótkotrwale także alarmowych.

14.45

DK75 w miejscowości Witowice Dolne została odblokowana. Ruch odbywa się płynnie.

14.35

Nowe zdjęcia z Żegiestowa!

14.00

Wójt Gródka n/Dunajcem wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. W Korzennej dodatkowo ruszyły dyżury Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W Grybowie woda, która spływa z okolicznych pól powoduje lokalne podtopienia. OSP Grybów Biała działa w terenie zabezpieczając nieruchomości. Doraźnie dostarczane są worki z piaskiem w miejsca, gdzie wystąpiły podtopienia. Wszystkie służby są w gotowości. Został wprowadzony całodobowy dyżur telefoniczny.

13.50

Zalane domy, posesje i pola uprawne. Mieszkańcy gminy Łososina Dolna walczą dziś od samego rana z żywiołem. Nocna nawałnica sprawiła, że rzeka zalała m.in. drogę krajową 75 w Witowicach Górnych. Zobacz relacje mieszkańców.

13.40

13.30

Starosta nowosądecki wprowadza całodobowy dyżur i pogotowie przeciwpowodziowe. W razie sytuacji, które po ulewach, wymagają interwencji służ możecie dzwonić do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dyżur całodobowy prowadzony jest pod numerami telefonów: 18 41-41-621, 18 41-41- 622.

13.20

DK75 w Witowicach Dolnych. Wprowadzono ruch wahadłowy!

13.00

Wznowiono ruch pociągów na kolejowej trasie Tarnów – Krynica. Ze względu na bezpieczeństwo składy jadą z ograniczoną prędkością na długości 60m między Żegiestowem a Andrzejówką.

12.00

Gmina Grybów wprowadziła pogotowie przeciwpowodziowe. W Rytrze uszkodzony został mostek na drodze w kierunku Rytro – Podmakowica; obsunięcie części drogi gminnej Rytro – Potok Kordowiec do potoku.

W Gminie Chełmiec w wyniku intensywnych opadów deszczu w miejscowości Boguszowa doszło do osunięcia korpusu drogi betonowej. Zarządca drogi wykonał oznakowanie i wprowadził ograniczenie prędkości.

11.50

Droga krajowa 75 w Witowicach Dolnych zablokowana. Część mieszkańców nie ma dostępu do domów. Zalane też domy, pola i posesje.

11.30

W związku z rosnącym napływem i wzrostem poziomu wody w zbiornikach Zarząd Elektrowni Wodnych w Czchowie i Rożnowie podjął decyzje o zwiększeniu zrzutu wody. Zapora w Rożnowie – 550 m3/s – od godz. 11.00. Zapora w Czchowie – 800 m3/s – od godz. 11.30.

10.20

W Witowicach Dolnych zalana została droga krajowa nr 75 oraz stadion sportowy. Trudna sytuacja jest też w gminie Łącko. Strażacy prowadzą działania w Zagorzynie, Łącku, Brzynie i w Łazach Brzyńskich. Zniszczone zostały tam części dróg i podtopione domy.

Dużo pracy mają też strażacy w Starym Sączu, gdzie zalana jest ulica Węgierska. Podtopienia występują w Mostkach, a zagrażają także gospodarstwom w Gaboniu. Niespokojnie jest również w Barcicach – tu stan alarmowy został przekroczony na potoku Bogusławiec.

Cały czas trwa też usuwanie ziemi z torów w Żegiestowie. Osunęła się ona z drogi 971. Miejsce to jest wyłączone z ruchu pociągów, a kolej uruchomiła komunikację zastępczą. Na drodze wojewódzkiej ruch obowiązuje jedną stroną drogi. Ten temat aktualizujemy tutaj.

Natomiast w gminie Nawojowa, z powodu awarii sieci elektrycznej, prądu nie ma obecnie ponad 170 gospodarstw domowych.

9.35

Osuwisko w Żegiestowie. Zdjęcia od słuchacza Artura.

9.00

W związku z dużymi opadami deszczu i wzrostem poziomu wody w zbiornikach, Zarząd Elektrowni Wodnych w Czchowie i Rożnowie podjął decyzje o zwiększeniu zrzutu wody. Wielkość zrzutu: Zapora w Rożnowie – 400 m3/s (od godz. 8.30).  Zapora w Czchowie – 650 m3/s (od godz. 9.00)

8.40

W gminie Limanowa ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. – Od godz. 6.00 rano mieliśmy pięć interwencji. Były trzy przypadki pompowania wody w piwnicy, a w dwóch przypadkach były zatkane przepusty. Póki co jest względnie spokojnie – mówi dla RDN, zastępca komendanta Tomasz Pawlik.

Więcej o interwencjach tutaj.

8.10

Dziś rano podjąłem decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Bobowa – mówi poranny gość radia RDN Nowy Sącz, burmistrz Wacław Ligęza. Nad ranem opady deszczu sprawiły, że woda zablokowała ulicę Słonecznikową. Po ulewie pojawiło się zagrożenie na drodze wojewódzkiej między Sędziszową a Bruśnikiem.

7.50

Nowe informacje z Żegiestowa, gdzie ziemia osunęła się w nocy na tory. Zamiast pociągów na trasie, komunikacja zastępcza autobusami.

7.30

DK75 zablokowana. Intensywne opady sprawiły, że ulica została całkowicie zalana. Woda znajduje się na około 200-metrowym odcinku. Utrudnienia mogą potrwać nawet przez 6 godzin. Więcej na ten temat tutaj.


7.21
Pociągi stoją, po tym jak w Żegiestowie ziemia i część chodnika osunęły się na tory. Składy czekają na komisję specjalną i koparki, które usunął ziemię z torów.

 

Posłuchaj:
Wydawca, MM/ŁR
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN