Aplikacja Ratunek pomogła goprowcom w dotarciu do poszkodowanej kobiety

02.05.2021

Turystka spadła ze stromego odcinka szlaku granicznego w rejonie Lackowej w Beskidzie Niskim. Jej towarzysze zadzwonili na numer alarmowy i na prośbę ratowników zainstalowali aplikację, która wskazała precyzyjną lokalizację. Dzięki temu zespół mógł dotrzeć na miejsce w zaledwie godzinę od zgłoszenia.

Po kilku minutach od zgłoszenia ze Stacji Centralnej wyruszyła trójka ratowników karetką terenową z quadem. Ostatnie kilkaset metrów stromego odcinka ratownicy pokonali pieszo. 0 11:45 ratownicy dotarli do miejsca wypadku i po zabezpieczeniu urazu głowy, kończyny górnej i kończyny dolnej, ewakuowali kobietę najpierw przy pomocy technik linowych, a następnie quadem do miejsca spotkania z zadysponowanym wcześniej Zespołem Ratownictwa Medycznego – relacjonuje akcję Grupa Krynicka GOPR.

W tym rejonie po raz kolejny doszło do tego typu sytuacji. Parę dni temu ratownicy ewakuowali z pobliskiego miejsca turystkę, która poślizgnęła się na stromym odcinku i doznała urazu stawu skokowego.

Przypominamy, aby wybierając się w góry zadbać o odpowiedni ekwipunek, dobre buty i ubranie adekwatne do pogody. Warto też na swoim smartfonie zainstalować aplikację Ratunek.

Maria Mółka, fot. Grupa Krynicka GOPR
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN