Areszty dla podejrzanych w sprawie zabójstwa Iwony Cygan ze Szczucina przedłużone

18.01.2018

Decyzją Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w areszcie do 13 czerwca pozostanie główny oskarżony Paweł K., który ma zarzut zabójstwa ze szczególny okrucieństwem. Podobnie jego ojciec – Józef K. – który usłyszał zarzut pomocnictwa w zabójstwie oraz 9 z 14 byłych i obecnych policjantów, którzy nadużyli swoich uprawnień i przyczynili się do tego, że śledztwo przez kilkanaście lat nie ruszyło z miejsca.

Jak mówi rzecznik Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, sędzia Stanisław Sielski, oskarżeni wciąż mogą zaszkodzić procesowi, do tego grozi im wysoka kara, a dowody dają duże prawdopodobieństwo, że tych czynów się dopuścili. – Z uwagi na wzajemne powiązania oskarżonych istnieje obawa matactwa i dotyczy to głównych oskarżonych, jak i policjantów. Z uwagi na charakter zarzutów i wcześniejsze zachowania tych osób ta obawa matactwa jest realna. Mogłaby zaszkodzić jeszcze, bo na każdym etapie mogą zmieniać, odwoływać zeznania i wyjaśnienia – tłumaczy rzecznik.

W kolejce o przedłużenie aresztów czekają jeszcze akta Renaty G.- D., bliskiej koleżanki Iwony,  oraz policjanta Grzegorza J. Sąd Okręgowy przedłużył im areszty, ale podobnie jak w przypadku pozostałych osób wpłynęły zażalenia. O ich dalszym losie zdecyduje Sąd Apelacyjny na posiedzeniu 23 stycznia. Posiedzenie ws. Renaty G. D. miało być dziś rozpatrzone, ale zostało odroczone.

Tymczasem zwrócony przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie akt oskarżenia czeka na decyzję w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. 1 lutego zdecyduje on o tym, czy część materiałów będzie musiała zostać odtajniona i akt oskarżenia poprawiony.

Sąd Okręgowy nakazał go uzupełnić i wyeliminować z zarzutów część niejawną, bo jego zdaniem uniemożliwia to 14 oskarżonym byłym i obecnym policjantom zapoznanie się z nimi i ustosunkowanie się do nich. Zażalenie na tę decyzję złożyła Prokuratura Krajowa, która twierdzi, że decyzja sądu jest niezasadna. Na proces ws. zabójstwa sprzed 20 lat czeka w sumie 17 osób.

Posłuchaj:
Stanisław Sielski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Fecko
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN