Awantura o uczniów między miastem a gminą Limanowa

21.08.2020

Na stronie urzędu miasta, pojawił się list otwarty burmistrza Władysława Biedy skierowany do rodziców dzieci z terenu gminy, które chcą uczyć się w mieście. Włodarz proponuje im przyłączenie terenu, na którym mieszkają do miasta, tak by dzieci administracyjnie mogły należeć do miejskich szkół. Gmina nie proponuje żadnych konstruktywnych rozwiązań – mówi burmistrz.

– List powstał dlatego, że nie ma tu w ogóle konstruktywnych działań, które by miały zmierzać do tego, żeby te dzieci mogły realizować obowiązek szkolny tak jak chcą rodzice. My chcemy działać zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i ta ustawa mówi wyraźnie, że jeżeli jeden samorząd ma realizować zadanie własne innego samorządu, to powinno być podpisane stosowne porozumienie.

Zdaniem burmistrza wójt nie chce porozumienia, bo w myśl ustawy, za każde dziecko z terenu gminy, które uczy się w miejskiej szkole, musi zapłacić gmina.

W całej tej sprawie, chodzi o chęć przejęcia części terytorium gminy – tak wójt Jan Skrzekut komentuje list otwarty burmistrza Władysława Biedy. Żeby jednak dziecko z terenu gminy, mogło uczęszczać do miejskiej szkoły – między miastem a gminą musi zostać podpisane porozumienie. – Tak się nie stało – mówi Jan Skrzekut.

– Takiego porozumienia nikt nie jest w stanie podpisać na wiążące gminę Limanowa takimi zobowiązaniami wobec miasta, więc chodziło mu o to, że wiedział, że nie będę w stanie tego podpisać, nie będę mógł tego podpisać, więc chodziło mu żeby wziąć terytorium, przejąć od gminy.

A cały list otwarty znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Limanowa:

https://www.miasto.limanowa.pl/pl/4906/16136/list-otwarty-burmistrza-miasta-limanowa-do-rodzicow.html

Posłuchaj:
Władysław Bieda
Jan Skrzekut
Wydawca, Sylwia Iwańska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN